Zpestřit populaci zeber pomůže nový projekt českých zoologů

Africká a lví safari ZOO Dvůr Králové v severních Čechách je domovem různých druhů savan černého kontinentu. Zvířata sem ale nepřišla bavit diváky. Vědci z výzkumného ústavu pro nedaleký Gene Pool Conservation zde provádějí různé experimenty, od migračního chování zvířat až po výzkum DNA.

Jejich nejnovější projekt se snaží dát nový impuls pro chov nedospělých zeber, říká Jaroslav Heimi Hijanek, ředitel společnosti.

„Vzhledem k tomu, že jde o malou skupinu zvířat, je řada zeber chovaných v zoologických zahradách příbuzná a jejich potomci trpí nízkou genetickou výbavou, která není pro lidi zdravá.

„Chceme vyvinout novou metodu sběru spermatu hřebců zeber ve volné přírodě a jejich transportu, abychom odlišili počet zeber, které máme v zoologických zahradách.“

Jaroslav Haimi Hijanek Foto: Ondřej Vaňura, Český rozhlas

Postup pro udržení počtu koní se již používá, ale u zeber je to podle ředitele složitější.

„Je velmi obtížné identifikovat, kdy je hřebec zebry horký. Ve správný čas musíte určit, kdy a jak sperma odebrat, a také jak je vyčistit a uložit.

První testy odběru spermií jsou naplánovány na několik příštích týdnů. Tamní zoo plánuje pro tento účel zřídit speciální kryocentrum, kde budou exempláře zmrazené. Skupina v současné době jedná s řadou organizací, které se specializují na praxi, včetně Univerzity veterinárního lékařství a farmaceutické vědy v ČR, která poskytuje formální konzultace.

Tento výzkum podle Jaroslava Hijánka přináší nejen nový způsob odběru vzorků spermatu divokých zeber v Africe, ale umožňuje také uchovat genetický fond jednotlivých zvířat, jinak se o ně při smrti přijdou.

Pro realizaci tohoto výzkumu Výzkumným ústavem Dvůr Králové existuje dobrý důvod. Čeští zoologové v minulosti provedli úžasný výzkum zeber. Například před třemi lety studie vedená zoologem Lubošem Melicharem zjistila, že v přírodní rezervaci Bian Ube v Ugandě žijí také zebří samci. Řekl, že objev umožní vytvořit inventář nedospělých zeber, světově nejohroženějších prérijních zeber.

READ  Česká republika otevírá pobočku svého velvyslanectví v Jeruzalémě | J.N.S.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.