Zkušební let Boeing Starliner byl odložen

Vydáno v: průměrný:

Washington (AFP)

NASA v pondělí uvedla, že bezpilotní zkušební mise vesmírné kapsle Boeing Starliner, která nakonec přepraví astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici, musí být odložena.

Test, který byl dříve odložen na začátek dubna, utrpí další zpoždění, tentokrát kvůli bezprecedentním nízkým teplotám v Texasu, které způsobily rozsáhlé výpadky proudu v jižním státě USA.

„Ztratili jsme čas s počasím v Houstonu. Ztratili jsme asi týden času,“ řekl Steve Stitch, ředitel programu komerčního štábu NASA, během tiskové konference.

NASA „pokračuje v hodnocení možností“ nového data testu.

Stitch dodal, že první let posádky Starliner je aktuálně naplánován na září.

Během počátečního zkušebního letu v prosinci 2019 se kapsli Starliner nepodařilo zakotvit na Mezinárodní vesmírné stanici a předčasně se vrátila na Zemi – překážka pro letecký gigant Boeing.

Od té doby jeho program zaostal daleko za SpaceX, další společností, kterou vlastní generální ředitel Tesly Elon Musk, kterou si NASA vybrala pro vývoj lodi pro přepravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Kapsle SpaceX Crew Dragon již přepravila astronauty na stanici v červnu a listopadu 2020. Čtyři další astronauti, včetně Francouze Thomase Pesqueta, se v dubnu vrátí na Mezinárodní vesmírnou stanici.

READ  Přerušovaný půst funguje na hubnutí – ale pouze za předpokladu, že dodržíte toto pravidlo: ScienceAlert

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *