Živé aktualizace: Britské volby, Keir Starmer nový premiér po drtivém vítězství ve volbách

Živé aktualizace: Britské volby, Keir Starmer nový premiér po drtivém vítězství ve volbách

Rozhodnutí Spojeného království dát středolevicové Labouristické straně parlamentní většinu podle průzkumů veřejného mínění přichází v době, kdy je Evropa široce v sevření toho, čemu někteří říkají pravicově populistická vlna.

poslední měsíce evropské volby V nedávných evropských volbách byl do Evropského parlamentu zvolen historický počet zákonodárců z pravicových a krajně pravicových stran. Výsledky způsobily takový chaos, že francouzský prezident Emmanuel Macron vypsal ve své zemi předčasné parlamentní volby, přičemž v prvním kole zvítězilo krajně pravicové Národní shromáždění. Minulý týden vyhrál.

Tento týden vznikla v Nizozemsku vláda složená z krajně pravicových osobností. Itálii vede nejpravicovější vůdce od vlády válečného fašisty Benita Mussoliniho. Tato volební vítězství a možnost, že se k moci dostane populistická pravice, již nejsou v evropských zemích překvapením.

Za tímto nárůstem populismu je mnoho důvodů, které jsou často jedinečné pro jednotlivé země. Celkově však řada evropských zemí zažívá stagnující ekonomiky, vysokou míru přistěhovalectví a vysoké ceny energií, částečně kvůli snaze o nulový čistý uhlík. Populističtí politici často obviňují EU z národních neštěstí a vstřikuje kyslík do stále více euroskeptického národního diskurzu.

Proč by se ale od Británie mělo očekávat, že se tomuto trendu postaví, jediné zemi, kde euroskepticismus vedl k referendu o jejím členství v Evropské unii?

Navzdory očekávanému počtu křesel britská pravice ještě není mrtvá. Očekává se, že Konzervativní strana, navzdory nepochybně neuspokojivé noci, během kampaně překoná prognózy řady průzkumů veřejného mínění, z nichž některé ukázaly pokles počtu parlamentních křesel na dvouciferné číslo.

Mezi další strany, o kterých se očekává, že překročí očekávání průzkumů veřejného mínění, je pravicově populistická Reformní strana ve Spojeném království v čele s Nigelem Faragem, který je v současnosti možná nejznámější svým přátelstvím s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Předtím se zasloužil o to, že umožnil brexit po desetiletích kampaně proti členství Spojeného království v Evropské unii.

READ  Policie: Zaznamenávejte vysoké teploty spojené s úmrtím v západních Kanadách o změně klimatu

Farageův politický úspěch se zatím nedostavil, aniž by zastával poslanecké křeslo. Nyní se očekává, že nejen usedne, ale také nominuje 12 kolegů, kteří budou házet granáty na vůdce labouristů Keira Starmera. Ačkoliv se to může zdát ve srovnání s očekávanou třícifernou většinou Starmera málo, Farage nepochybně ovlivní diskusi o budoucím směřování Konzervativní strany, možná ji potáhne více doprava.

Farageovo rozdělení na pravici možná pomohlo Starmerovi zvýšit jeho většinu v parlamentu. V britské politice je zvláštní, že procento hlasů obdržených kteroukoli stranou se nemusí nutně převést na mandáty. Vzhledem k tomu, že si Reforma vede dobře v mnoha křeslech, která nakonec labouristé vyhrají, nebude krajní pravice v tomto Parlamentu nejenom možné ignorovat, ale snadno by mohla vidět, že její vliv ještě dále poroste.

Británie trpí mnoha stejnými problémy jako jiné evropské země. Pokud se Starmer dostane do úřadu premiéra, existuje velká šance, že populistická pravice bude i nadále uchvacovat představivost veřejnosti, jako je tomu jinde v Evropě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *