Zítra přijede česká delegace vedená senátorem

Český senátor Jiří Dráhos má od zítřka vést 14člennou delegaci na šestidenní návštěvu Tchaj-wanu, která je podle něj zaměřena na posílení spolupráce s tchajwanským polovodičovým průmyslem.

Dráhos (73), bývalý předseda Akademie věd ČR, kandidoval jako nezávislý v českých prezidentských volbách v roce 2018 a porazil ho dosavadní prezident Miloš Zeman, který předsedá senátu pro školství, vědu, kulturu, lidská práva a výbor. petice.

V delegaci měla být předsedkyně Akademie věd ČR Eva Jašimalová; Michael Lukeš, generální ředitel Národního muzea v Praze; Roman Hvesta, ředitel Mezinárodního laserového výzkumného centra ELI Beamlines Facility; a úředníci z akademického a vědeckého a technologického sektoru, stejně jako odborníci na prevenci epidemií a informační bezpečnost.

Trahos řekl, že administrativa českého premiéra Petra Fialy, který nastoupil do úřadu koncem loňského roku, věnovala zvláštní pozornost demokracii a lidským právům.

Trahos uvedl, že se těší na posílení spolupráce s Tchaj-wanem v oblasti prevence epidemií, polovodičů, muzeí a dalších oblastí.

Tlaky přes úžinu v politických kruzích v Evropě podnítily rozšířené obavy, že by Tchaj-wan mohl čelit útoku podobnému ruské agresi proti Ukrajině, řekl.

Přestože evropské země nemohou Tchaj-wanu poskytnout zbraně, panuje shoda na zlepšení vztahů s Tchaj-wanem v měkkých silách, jako je kultura, výzkum a akademická sféra, aby se zlepšila mezinárodní viditelnost Tchaj-wanu.

Čína by podle něj měla vědět, že „demokratický svět“ stojí na Tchaj-wanu.

Protože jsou však čínští vůdci „relativně pragmatičtí“, nepovedou válku proti Tchaj-wanu, na rozdíl od ruského prezidenta Vladimira Putina, který v únoru nařídil invazi na Ukrajinu, která měla katastrofální následky pro něj i ostatní, řekl Drahoš.

Uprostřed oteplování vztahů s Prahou plánuje ministerstvo kultury v lednu příštího roku zřídit kulturní divizi v tchajwanské reprezentační kanceláři.

Trahos řekl, že Národní muzeum v Praze během nadcházející návštěvy prozkoumá možnosti spolupráce se svými tchajwanskými protějšky.

READ  Česko-islandský hudební a filmový projekt upozorňuje na změnu klimatu

Praha podle něj čeká, až Taiwan Semiconductor Manufacturing, největší smluvní výrobce čipů na světě, investuje v České republice.

Drahoš řekl, že by rád spolupracoval s Tchaj-wanem na vytvoření platformy spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje polovodičů.

Trahos poprvé přišel na Tchaj-wan v 90. letech, kdy se zúčastnil akademické konference na National Taiwan University. Od té doby nadále zve tchajwanské akademiky na pražské konference na podporu výměn mezi oběma zeměmi.

Český senátor původně plánoval navštívit Tchaj-wan v říjnu 2020, ale kvůli pandemii COVID-19 cestu odložil.

Komentáře budou přezkoumány. Udržujte komentáře relevantní k článku. Komentáře obsahující nadávky a obscénnosti, osobní útoky nebo propagace budou odstraněny a uživateli bude zakázán přístup. Konečné rozhodnutí bude na uvážení The Taipei Times.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.