Země se točí rychleji než obvykle

Pokud se zdá, že se dny zkracují; Byli a jsou od letního slunovratu v červnu. Země ale nedávno zaznamenala svůj nejkratší den ze zcela jiného a neobvyklého důvodu – Země se otáčí rychleji. Vědci považovali tento vývoj za záhadný, ačkoli mají určité teorie o tom, proč k němu došlo a jaký to má vliv na naše životy.

akciový boj

Vědec Leonid Zotov řekl CBS News, že 29. červen 2022 byl o 1,59 milisekundy kratší, než je dnešní průměr. Normální délka dne je 24 hodin nebo 86 400 sekund. Ale v posledních několika letech se rotace Země odrazila a v některých dnech se zmenšila o milisekundy. „Od roku 2016 se Země začala zrychlovat,“ řekl Zotov. Studie byla zveřejněna loni v březnu O tom, co může být příčinou změn rotace Země. A letos se točí rychleji než v letech 2021 a 2020.

Špičkový alarm
Amazonka

Tento zvýšený oběh se nezkracuje každý den – pouze jednou za čas. Ale pokud to bude pokračovat, hlavní metoda měření času na Zemi – univerzální, vysoce přesná metoda známá jako atomový čas – se možná bude muset změnit. Může být nutné přidat zápornou přestupnou sekundu, protože hodiny mohou přeskočit jednu sekundu. „Vzhledem k tomu, že nemůžeme změnit šipky na hodinách spojené s rotací Země, upravíme měřítko atomových hodin,“ řekl Zotov.

V řídicí místnosti systému stojí technický operátor a sleduje různé činnosti, které se objevují na více obrazovkách s grafikou
akciový boj

Ale ne všichni vědci podporují negativní skokovou sekundu. Ve skutečnosti inženýři z Meta Oleg Obleukhov a Ahmad Byagowi nedávno napsali blogový příspěvek kritizující tento nápad. Řekli, že by to mohlo způsobit vážné poruchy v technologii, jako je poškození dat. Koncept nebyl nikdy testován.

polární ledová věž
akciový boj

Někteří vědci si představují příliv a odliv na Zemi. Jiní se domnívají, že neustálé tání a opětovné zamrzání polárních ledovců způsobuje, že se rotace Země zrychluje a zpomaluje.

READ  Nepolibujte svá kuřata, říká CDC v Salmonella Varování: NPR

„Vše je o zákonu zachování hybnosti, který platí pro planetu Zemi,“ řekli CBS Obleukhov a Byagowi. „Každý atom na této planetě přispívá k hybnosti úhlové rychlosti Země na základě vzdálenosti k ose rotace Země.“ . „Takže jakmile se věci dají do pohybu, úhlová rychlost Země se může měnit.“

Profesionální krasobruslařka Valentina Marchi.
akciový boj

„Tento jev lze vizualizovat jednoduše tak, že si představíme snowboardistu, který ovládá úhlovou rychlost ovládáním svých paží a rukou,“ řekli. „Jak natahují ruce, úhlová rychlost se snižuje, což udržuje hybnost bruslaře. Jakmile bruslař znovu pokrčí ruce, úhlová rychlost se zvýší. Totéž se zde v tuto chvíli děje kvůli oteplování na zemi. Led čepice se roztaví a způsobí, že kulky zvýší rychlost. roh“.

Mrakodrap Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) v Ženevě za slunečného letního dne.
akciový boj

V roce 2020 zažila planeta 28 nejkratších dnů za posledních 50 let. Mezinárodní telekomunikační unie Organizace spojených národů začala v červnu nebo prosinci příležitostně přidávat přestupné sekundy. První přestupná sekunda byla přidána v roce 1972 a od té doby jich bylo přidáno 26.

Podle Ars Technica během skokové sekundy tikají hodiny od 23:59:59 do 23:59:60 do 00:00:00. Průměrná „přestupná sekunda“ způsobila v minulosti technické problémy: funkce přestupné sekundy přidaná v roce 2012 způsobila pády na Redditu, Gawkeru a australské letecké společnosti Qantas. V roce 2017 poskočila o skokovou sekundu od Cloudflare.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.