Země EU se snaží zachovat svá vlastní opatření v oblasti energetické krize

Autor: Kate Abnett

Brusel Země EU prosazují záruky, že si mohou ponechat poplatky za neočekávané zisky na energetických společnostech, a vyhradily si možnost zavést přísnější opatření spolu s celoblokovými opatřeními navrhovanými Bruselem.

27 zemí Evropské unie vyjednává nouzové návrhy, které minulý týden předložila výkonná moc bloku. Cílem je, aby se ministři energetiky dohodli na dohodě na svém zasedání 30. září.

Nejnovější kompromisní návrh zemí, který v pátek viděla agentura Reuters, by od zemí nepožadoval, aby uplatňovaly EU navrhovanou daň z neočekávaného zisku na společnosti vyrábějící fosilní paliva, pokud již mají zavedena „ekvivalentní“ vnitrostátní opatření.

Itálie patří mezi země, které takovou daň zavádějí.

V návrhu vypracovaném Českou republikou se uvádí, že země by také mohly uvalit neočekávanou daň ze zisku na společnosti vyrábějící fosilní paliva ve výši více než 33 % – navrhovanou sazbu v Evropské unii – pokud se tak rozhodnou získat více peněz na pomoc spotřebitelům a podnikům vypořádat se s vyššími ceny energií. V současnosti zastává rotující předsednictví Evropské unie.

Členské státy také chtějí záruky, že plán EU získat zpět přebytečné příjmy od nízkonákladových výrobců elektřiny jim nebude bránit v dalším omezování příjmů od těchto výrobců na vnitrostátní úrovni.

V návrhu se uvádí: „Vzhledem k tomu, že skladba výroby a struktura nákladů na zařízení na výrobu elektřiny se mezi členskými státy výrazně liší, mělo by jim být umožněno zachovat nebo zavést vnitrostátní opatření reakce na krize,“ což by se ještě mohlo změnit.

Brusel doufá, že zavedením celoblokových opatření překryje nerovnoměrnou podporu ze strany národních vlád – díky níž bohatší země EU utrácejí více než chudší, pumpují peníze do podniků, které mají potíže, a rozdělují hotovost spotřebitelům, kteří se potýkají s účty.

READ  Evropská unie schvaluje český program v hodnotě 1,4 miliardy eur na kompenzaci firem za nepřímé emisní náklady

Diplomaté z některých zemí EU doufali v dohodu příští týden, ale uvedli, že k tomu dojde pouze v případě, že zemím bude dovoleno zachovat si vlastní národní postupy reakce na krize.

Brusel také příští týden připraví plány na další mimořádná opatření v Evropské unii – včetně nouzové likvidity pro energetické společnosti a způsobů, jak snížit ceny plynu. Někteří představitelé EU byli skeptičtí, že by to mělo podobu cenového stropu, myšlenky, která rozdělovala EU.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.