Země EU před jednáním se zákonodárci podporují plán čipů v hodnotě miliardy eur

Země EU před jednáním se zákonodárci podporují plán čipů v hodnotě miliardy eur

Autor: Foo Yun Chee

BRUSEL (Reuters) – Státy Evropské unie ve středu schválily plán na financování výroby čipů ve výši 45 miliard eur (46,6 miliardy dolarů), čímž se 27členný blok o krok přiblížil k cíli snížit závislost na amerických a asijských výrobcích. .

Česká republika, která předsedá EU, uvedla, že vyslanci EU jednomyslně podpořili pozměněnou verzi návrhu Evropské komise.

Ministři EU se sejdou 1. prosince, aby schválili čipový plán, který bude muset ještě příští rok projednat s Evropským parlamentem, než se stane zákonem.

Generální ředitel EU, který doufá, že vládní podpora pomůže bloku dosáhnout 20 % celosvětové kapacity čipů do roku 2030, přišel se svým návrhem poté, co trpěl globálním nedostatkem čipů a překážkami dodavatelského řetězce ze strany výrobců automobilů, poskytovatelů zdravotní péče a telekomunikačních operátorů.

Podíl Evropy na výrobě čipů je 8 %, oproti 24 % v roce 2000.

Změny schválené vyslanci k návrhu výboru zahrnovaly povolení vládních dotací pro širší škálu čipů, nikoli pouze pro ty nejpokročilejší. Podpora se bude týkat čipů, které přinášejí inovace v oblasti výpočetního výkonu, energetické účinnosti, přínosů pro životní prostředí a umělé inteligence.

Země EU se také snažily omezit pravomoci Evropské komise a uvedly, že jejich žádosti o informace adresované společnostem během krize musí být přiměřené a zaměřené na bezpečnost, uvádí dokument EU, který viděla agentura Reuters.

Dokument uvádí, že zákonodárci EU stále stojí před úkolem zajistit financování projektu.

Komise si přivlastnila peníze z výzkumných programů a neutracené peníze z jiných programů, čímž vyvolala kritiku ze strany některých zemí EU, že by to mohlo nespravedlivě zvýhodnit země, které již čipová zařízení mají nebo jsou připraveny přilákat výrobce čipů.

(1 $ = 0,9649 eur)

(Zpráva Fu Yun Che; střih Barbara Lewis)

READ  Spojení Kingston-Liberec společnosti JOA je průkopnickým krokem ve sportovní filmové tvorbě

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *