Země EU odolávají pravidlům zeleného financování ve veřejných výdajích

Pravidla EU v oblasti zelených investic čelila tento týden novým neúspěchům, přičemž Řecko, Kypr a pět dalších zemí zpochybňovaly jeho použití ve veřejných výdajích, zatímco zelené skupiny se snažily odložit schválení pravidel.

V dubnu Evropská unie zveřejnila první část svého „žebříčku“ udržitelných financí, seznam ekonomických aktivit a podrobná klimatická kritéria, která musí splňovat, aby mohla být klasifikována jako zelená investice.

Od roku 2022 musí poskytovatelé finančních produktů zveřejňovat, které investice jsou v souladu, aby pomohly zviditelnit a zatraktivnit skutečně zelené investice pro investory.

Brusel také plánuje použít pravidla k tomu, aby zabránil tomu, aby projekty poškozující klima získaly podporu z evropského fondu na obnovu Covid-19 ve výši 672,5 miliard EUR – což je krok podporovaný poradci bloku a některými zákonodárci EU.

Skupina sedmi zemí Evropské unie varovala před plánem v dokumentu, který viděla agentura Reuters.

„Klasifikace by měla být použita pouze jako nástroj transparentnosti. Klasifikace se však postupně stává novým standardem pro politiky EU,“ uvedl dokument vedený Českou republikou a podporovaný Bulharskem, Kyprem, Řeckem, Maďarskem, Rumunskem a Slovenskem .

Dokument uvedl, že Evropská komise a země EU by měly diskutovat o „omezeních“ používání ratingu jako vodítka pro veřejné financování. Ve čtvrtek o něm budou jednat ministři životního prostředí EU.

[Reuters]
READ  Česká průmyslová výroba v únoru poklesla

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.