Zelenskyj říká, že ruské „válečné zločiny“ na Ukrajině ztěžují jednání

BUSHA, Ukrajina (Reuters) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl, že pro jeho zemi bylo obtížné vyjednávat s Ruskem od chvíle, kdy se Kyjev dozvěděl o rozsahu zvěrstev páchaných ruskými silami na Ukrajině.

Zelenskyj promluvil v celostátní televizi z města Bucha v Kyjevské oblasti, kde byla na územích znovu dobytých ruskými jednotkami nalezena těla svázaná kulkami na blízko, masový hrob a další známky popravy.

Moskva jakákoli obvinění ze zabíjení civilistů v Buchu odmítla. Přečtěte si více

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„Jsou to válečné zločiny a svět to uzná jako genocidu,“ řekl Zelenskyj v neprůstřelném oděvu a obklopený vojenským personálem.

„Je velmi těžké mluvit, když vidíte, co tady udělali,“ řekl. „Čím déle bude Ruská federace pokračovat v procesu vyjednávání, tím horší to pro ně bude pro tuto situaci, pro tuto válku.“

„Známe tisíce lidí, kteří byli zabiti a mučeni s useknutými končetinami, znásilněny ženy a zabity děti,“ řekl.

Poté, co Zelenskij promluvil, ukrajinští představitelé doprovodili reportéry do suterénu toho, co bylo podle nich letním sídlem pro děti, a ukázali jim těla pěti mužů s rukama svázanýma za zády.

Představitelé uvedli, že pět lidí, kteří byli v civilu, bylo zabito okupačními ruskými vojáky, než ukrajinské síly znovu získaly kontrolu nad městem.

„Byli střeleni do hlavy nebo do hrudi. Před zabitím byli mučeni,“ řekl poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko.

Nyní to vyšetřujeme a přinášíme to mezinárodnímu tisku.“

Řekl, že ruští vojáci postavili tábor uvnitř budovy a zůstali tam tři týdny.

Reuters nemohla nezávisle ověřit jeho účet.

V neděli místostarosta Buchy uvedl, že 50 obyvatel se stalo obětí mimosoudních poprav spáchaných ruskými silami. Přečtěte si více

V nedaleké Stojance, asi 15 km jižně od Buchy, Zelenskij zkoumal poškození dálničního mostu, který byl zhruba rozdělen na dvě části. Jedno z aut stálo opuštěné s dírami v karoserii a čelním skle. Nedaleký bytový dům byl srovnán se zemí a vedle býků zůstaly billboardy.

Rusko popírá, že by se zaměřovalo na civilisty od invaze na Ukrajinu 24. února, kterou popisuje jako „zvláštní vojenskou operaci“ zaměřenou na odzbrojení a „odzbrojení“ Ukrajiny. Ukrajina tvrdí, že byla napadena bez provokace.

Kreml v pondělí popřel jakákoli obvinění ze zabíjení civilistů v Bucha.

„Tyto informace by měly být vážně zpochybněny,“ řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Z toho, co jsme viděli, naši odborníci identifikovali známky podvodu s videem a dalších podvodů.“

Zdá se, že devastace a úmrtí civilistů v Buchu přiměje Spojené státy a Evropu k zavedení dodatečných sankcí proti Moskvě, protože úředníci zvýšili možnost omezení ruského vývozu energie. Přečtěte si více

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Další reportáž od Pavla Politiuka; autory Alessandra Prentice, Sylvia Aloisi a Elizabeth Piper; editace Timothy Heritage, Janet Lawrence a Nick McPhee

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *