Zelenskyj odvolal ukrajinského vrchního velitele poté, co jeho vojáci utrpěli těžké ztráty

Zelenskyj odvolal ukrajinského vrchního velitele poté, co jeho vojáci utrpěli těžké ztráty

Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl, že nahradil velitele společných sil ukrajinských ozbrojených sil generálporučíka Jurije Sudola poté, co se objevily zprávy, že si ve 28 měsíců staré válce proti Rusku vedl špatně.

Zelenskij, který hovořil ve svém večerním video projevu, neuvedl žádný důvod pro své odvolání.

Dodal, že Sudol na této pozici, která zahrnuje strategické plánování operací, nahradil brigádní generál Andrej Hnatov.

Sudolovo odvolání, jedna z řady personálních změn, následovalo po zveřejnění dopisu náčelníka významného ukrajinského pluku Azov Bohdana Krutiviče, ve kterém tvrdil, že Sudolovy činy vedly k vážným vojenským neúspěchům.

V příspěvku v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram Krutevich neidentifikoval Sudola jménem, ​​ale řekl, že nejmenovaný generál „zabil více ukrajinských vojáků než kterýkoli ruský generál“.

Krutevič napsal: „Znepokojuje mě, že velitelé praporů a bojových brigád jsou souzeni za ztrátu pozorovacího bodu, ale generál není souzen za ztrátu oblastí, desítek měst a tisíců vojáků.

„Veškerá armáda nyní chápe, o kom mluvím, protože 99% armády ho nenávidí kvůli tomu, co dělá.“

Tisková agentura Ukrajinska pravda s odkazem na uniklou zprávu uvedla, že na Sudola, který byl povýšen na začátku tohoto roku, bylo podáno trestní oznámení, ačkoliv nebyl identifikován. Řekla, že Krutevich je ochoten proti němu svědčit.

Hnatov byl zástupcem velitele Jižního divadla operací od roku 2022 a hrál hlavní roli při znovuzískání velké části jižního Chersonského regionu od ruských útočníků.

Na jaře 2023 převzal velení nad obranou Bachmutu na východě Ukrajiny, města, které nakonec po mnoha měsících urputných bojů padlo do rukou ruských sil.

V příspěvku na sociálních sítích po prezidentově oznámení popsal Krutevič Hnatova jako „velmi důstojného důstojníka“.

Jak ruské síly v posledních měsících získávají a pomalu postupují přes východní Ukrajinu, armáda zaznamenala velké změny.

READ  Loď, která krátce uvízla v Suezském průplavu, byla úspěšně vyzdvižena

Nejvyšší velitel armády Valerij Záložný byl odvolán loni v únoru po veřejných neshodách se Zelenským ohledně vedení války.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *