Zdravotníci tvrdí, že súdánské síly během protestů proti převratu zabily nejméně sedm lidí

Rada dodala, že při střelbě, která vypukla, bylo zraněno více než 100 lidí, zatímco tisíce demonstrantů pochodovaly k prezidentskému paláci na protest proti vojenskému převratu loni v říjnu.

Na videích zveřejněných súdánskými aktivisty na sociálních sítích byla proti demonstrantům, kteří blokovali hlavní silnice vedoucí k prezidentskému komplexu, vypálena salva slzného plynu. Ve videích jsou také slyšet zvuky, o kterých se předpokládá, že jde o výstřely.

To přichází v době, kdy súdánská vládnoucí Suverénní rada – v čele s generálmajorem Abdel Fattah Al-Burhan – v pondělí oznámila, že podle prohlášení na Facebooku vytvoří protiteroristickou jednotku, která bude čelit „mnoha potenciálním hrozbám“.

Nejvyšší rada islámské revoluce v pondělí uvedla, že několik masových demonstrací proti vojenské nadvládě od převratu z 25. října zabilo v rukou bezpečnostních sil nejméně 71 lidí.

Síly pro svobodu a změnu, aliance občanských politických stran a hnutí, v reakci na pondělní násilnosti vyzvaly k dvoudenní občanské neposlušnosti a generální stávce. „Výbory odporu vyzvaly občany, aby obléhali čtvrti a hlavní ulice, aby zastavili hnutí,“ napsala na Facebooku.

Súdán byl od roku 2019 ovládán nelehkým spojenectvím vojenských a civilních skupin. V říjnu však armáda fakticky převzala moc, rozpustila Radu suverenity a přechodnou vládu a dočasně zadržela premiéra Abdallu Hamdoka.

Al-Burhan obnovil Hamdok v listopadu jako součást dohody mezi armádou a civilním vedením, ale Hamdok odstoupil dříve v lednu.

Zdroje uvedly, že rezignaci súdánského premiéra způsobil ústup armády od dohody
Hamdokova rezignace Podle súdánských politických zdrojů, které začátkem tohoto měsíce hovořily se CNN, byla zahájena poté, co armáda v listopadu porušila dohodu o „nevměšování“ a znovu spustila obávanou Národní zpravodajskou službu.

Předchozí vyšetřování CNN zapletla zpravodajskou službu do zabíjení demonstrantů. Zdroje říkají, že jeho pokračující vliv byl pro Hamdoka „červenou čárou“, díky čemuž byl vztah s armádou nesnesitelný.

Zvláštní vyslanec USA pro Africký roh David Satterfield a náměstkyně ministra zahraničí Molly mají tento týden navštívit Chartúm. oni jsou V současné době v Saúdské Arábii Tam, kde mají v úmyslu „mobilizovat mezinárodní podporu pro integrovanou přechodnou pomocnou misi OSN v Súdánu (UNITAMS) v jejím úsilí o usnadnění obnoveného civilního přechodu k demokracii“, V prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí.

Minulý týden zahájila Organizace spojených národů konzultace mezi súdánskými stranami a armádou s cílem vyřešit krizi.

READ  Belgickému farmáři vadil kámen v cestě jeho traktoru. Přesunul to a francouzské hranice

K této zprávě přispěl Mohamed Tawfik ze CNN.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *