Zdá se, že Kongres cítí potřebu „znovu potvrdit“ raketu SLS

Zdá se, že Kongres cítí potřebu „znovu potvrdit“ raketu SLS
Přiblížit / Stuart Smalley je tu, aby vám pomohl s každodenními afirmacemi SLS.

Urich Lawson | SNL

Kuriózní část nového zákona o nové autorizaci Kongresu NASA se týká velké rakety Space Launch System.

Část nese název „Opětovné potvrzení kosmického odpalovacího systému“, ve kterém Kongres znovu potvrzuje svůj závazek, že bude raketa létat dvakrát ročně. Zákon o opětovné autorizaci, který ve středu schválil sněmovní výbor, také vyžaduje, aby NASA určila další zákazníky rakety.

„Správa vyhodnotí poptávku po systému Space Launch ze strany jiných subjektů než NASA a určí takovou poptávku v souladu s příslušnou federální agenturou nebo nevládním sektorem,“ uvádí legislativa.

Kongres požaduje, aby NASA předložila zprávu do 180 dnů od schválení legislativy na několik témat. Za prvé, zákonodárci chtějí aktuální informace o pokroku NASA směrem k dosažení letové rychlosti dvakrát ročně pro raketu SLS a misi Artemis, která tuto schopnost poskytne.

Kromě toho Kongres žádá NASA, aby prostudovala poptávku po raketě SLS a odhadla „úspory nákladů a času, aby se zkrátily doby přepravy“ pro mise do hlubokého vesmíru kvůli „jedinečným schopnostem rakety“. Vesmírná agentura musí také identifikovat jakékoli „bariéry nebo výzvy“, které by mohly bránit použití rakety jinými subjekty než NASA, a odhadnout náklady na překonání těchto překážek.

Bojí se někdo?

Je tu toho hodně, co se dá rozbalit, ale zahrnutí této sekce – nezahrnující například žádné „potvrzení“ kosmické lodi Orion – naznačuje, že tradiční vesmírné společnosti vyrábějící raketu SLS, místní zákonodárci nebo oba cítí potřebu… protiraketová ochrana SLS. Jak jeden kongresový zdroj obeznámený s legislativou řekl Arsovi: „Je to známka toho, že se někdo bojí.“

Kongres vytvořil raketu SLS před 14 lety Autorizační zákon NASA z roku 2010Masivní raketa udržovala proud smluv proudících do velkých leteckých společností, včetně Boeing a Northrop Grumman, které provozovaly raketoplán. Kongres pak v průběhu let utratil desítky miliard dolarů za dodavatele na vývoj, přičemž často povolil více peněz, než NASA uvedla, že potřebuje. Podpora Kongresu je neochvějná, alespoň částečně proto, že program SLS se pyšní vytvářením pracovních míst v každém státě.

READ  NASA a Boeing vypustily Starliner na Mezinárodní vesmírnou stanici: Jak sledovat živý testovací let

Podle původního pravidla měla raketa SLS dosáhnout „plné operační schopnosti“ do konce roku 2016. K prvnímu startu vozidla SLS došlo až koncem roku 2022, tedy o šest let později. A byl zcela úspěšný. Raketa však z různých důvodů znovu poletí nejdříve v září 2025.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *