Závazky týkající se klimatu se vymykají a chaotická budoucnost se přibližuje realitě

Loni celosvětově Glasgowský klimatický summit, Země se zavázaly zdvojnásobit své úsilí o snížení emisí ze spalování ropy, plynu a uhlí, které nebezpečně ohřívají planetu. Souhlasili také se zvýšením financování technologií, které pomohou rozvojovým ekonomikám přejít z fosilních paliv na větrnou, solární a další obnovitelné zdroje energie.

Zpráva OSN analyzovala závazky, které země přijaly ke snížení svých emisí, známé jako Nationally Determined Contributions neboli NDC, které podepsaly Pařížskou dohodu z roku 2015 slibující aktualizovat a posílit své závazky každých pět let. Setkání v roce 2020 bylo kvůli pandemii koronaviru odloženo o rok. V roce 2021 se země s vědomím naléhavosti klimatické krize dohodly, že nebudou čekat dalších pět let, a místo toho se zavázaly přijmout nové závazky, než začnou 7. listopadu v Egyptě rozhovory o klimatu.

Taryn Fransen, vedoucí pracovník výzkumné organizace World Resources Institute, popsala současnou trajektorii růstu globální teploty jako „nebezpečně vysokou“.

Čína, která je v současnosti největším světovým producentem skleníkových plynů, je jednou ze zemí, které nové závazky odmítají, ačkoli se před loňským summitem ve Skotsku zavázala nový. Čína uvedla, že emise oxidu uhličitého budou nadále růst, dokud nedosáhnou vrcholu do roku 2030, ale nestanovila cíle pro snížení dalších skleníkových plynů, jako je metan, který vypouští v dostatečně velkém množství, aby se vyrovnal celkovým emisím menších zemí.

Čína loni prohlásila, že přestane stavět uhelné elektrárny v zahraničí. K srpnu bylo pozastaveno 26 ze 104 takových projektů, což podle agentury AP zabraňuje tomu, aby se do atmosféry dostalo 85 milionů tun oxidu uhličitého ročně. Výzkumné centrum pro energii a čistý vzduch.

Analýza provedená World Resources Institute zjistila, že současné sliby zemí sníží globální emise skleníkových plynů o zhruba 7 procent oproti úrovním z roku 2019, i když k omezení globálního oteplování na 1,5 stupně Celsia by bylo potřeba šestkrát tolik, tedy 43procentní snížení. .

READ  Ukrajinští branci absolvují výcvik ve Spojeném království

Mezi hlavními ekonomikami jsme letos zaznamenali aktualizaci několika zemí. Indie formalizovala své závazky; Austrálie modernizovala svou vládu, když vytvořili novou vládu; „Indonésie následovala příklad,“ řekla paní Francine z World Resources Institute. „Ale každá z těchto zemí dosud nedokázala aktualizovat své NDC, takže dohánějí ztracený čas.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.