Zásoby plynu v EU příští rok klesnou, varuje šéf Komise

Zásoby plynu v EU příští rok klesnou, varuje šéf Komise

Brusel 9. listopadu (Reuters) – Evropská unie bude mít příští léto potíže s naplněním svých zásobníků plynu, varoval ve středu šéf její výkonné moci, když oznámil opatření na podporu dodávek obnovitelné energie, ale zastavil se v podpoře rozdělení cenového stropu. Názor napříč regionem.

Předsedkyně Evropské komise Ursula van der Leyenová v projevu k Evropskému parlamentu oznámila plány na urychlení udělování licencí na projekty obnovitelné energie. Řekl, že EU letos přidá 50 gigawattů obnovitelné energie a v roce 2023 by mohla udělat ještě více.

Řekl, že blok již zvýšil dovoz LNG a snížil spotřebu plynu, aby se vypořádal s energetickou krizí související se ztrátou dodávek z Ruska od jeho únorové invaze na Ukrajinu.

Varoval však, že EU hrozí, že nedojde o 30 miliard kubických metrů (bcm) – čtvrtinu celkové kapacity EU pro skladování plynu – nedostatek plynu potřebného příští léto k naplnění zásobníků příští zimu.

Van der Leyen zdůraznil rozhodnutí povolit více státní podpory společnostem, které se potýkají s energetickou krizí, a také program REpowerEU, který má pomoci financovat přechod EU od závislosti na ruských fosilních palivech.

Nezmínil však plán cenového stropu plynu, který podporuje většina zemí EU, ale nesouhlasí s ním největší ekonomiky bloku, Německo a Nizozemsko, a Evropská komise.

„Tlak zemí, které to chtějí, je velký, my ho zvedneme,“ řekl ve středu v Praze samostatně český ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Německo je proti… mnoho lidí v Evropě se s nimi trpělivě snaží vyjednávat a měnit jejich názor.“

Komise zatím navrhla tržní „opravný mechanismus“, o kterém velvyslanec EU řekl agentuře Reuters, že by cenové skoky pouze omezil, nikoli jim zabránil.

Ceny plynu loni v srpnu dosáhly rekordních 240 eur za megawatthodinu (MWh), ve srovnání s cenami 15–20 eur/MWh před pandemií Covid-19.

READ  Týdenní report brněnského sportu - Tracy Friday Uvedení české série - Brněnský deník

Ceny z tohoto vrcholu klesly, protože neobvykle mírné počasí omezuje poptávku a pomáhá Evropě zvýšit současnou úroveň skladování plynu na přibližně 95 %.

Reportáž od Gabriely Pacinské Další zprávy od Johna Lopatky, Susanny Twidale a Vera Eckert Davida Goodmana

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *