Zásadní reformy mohou podpořit růst Kosova a zvýšit životní úroveň – Urísův deník

NEW DELHI: Urychlením klíčových reforem může Kosovo v příštích 20 letech urychlit růst a potenciálně dosáhnout současné životní úrovně zemí EU, jako je Lotyšsko, Estonsko, Litva, Česká republika a Slovinsko, uvádí nová ekonomická poznámka Světové banky o zemi. pro Kosovo, předložený dnes.

Za posledních 25 let se příjem na hlavu v Kosovu zvýšil více než 10krát – z přibližně 400 USD v roce 1995 na více než 4 000 USD v roce 2022. Navzdory tomuto pokroku je příjem na hlavu stále pouze 12 procent průměru. nebo 20 procent jejich ctižádostivých vrstevníků.

„Se správnými reformami se Kosovo může připravit na produktivnější budoucnost,“ řekl Massimiliano Polucci, ředitel Světové banky pro Kosovo. „Pokud budou silné stránky Kosova využity správným způsobem ve správný čas, mohly by se ukázat jako katalyzátor urychlení růstu k dosažení vyšší životní úrovně.“

Podle zprávy by kombinace reforem k upevnění makroekonomické stability a řádné správy, zvýšení produktivity společností, zvýšení produktivity farem, posílení lidského kapitálu a posílení exportu, konkurence a soukromých investic (zejména přímých zahraničních investic), mohla Kosovo překlenout mezeru. se svými vrstevníky.

Pro dosažení vyšší životní úrovně v Kosovu je klíčový dynamičtější soukromý sektor, země však čelí mnoha výzvám. Nedostatek pracovních míst je hlavní překážkou růstu. V současné době se 2 z 5 lidí v produktivním věku účastní trhu práce a 1 ze 4 lidí nemůže najít práci.

Růst produktivity v podnikání a zemědělství je velmi nízký. Produktivita práce je v průměru třetinová ve srovnání s firmou v EU a průměrná farma dokáže vyrobit stejné množství výstupu s použitím o 70 procent méně vstupů. Byznysu dominují malé společnosti, kterým se často nedaří růst a přežít. Kromě toho přetrvávají překážky ekonomického posílení postavení žen. Pouze 20 procent žen se aktivně účastní trhu práce, přičemž účast žen v ekonomice jako podnikatelek je rovněž omezená.

READ  Nálada české ekonomiky v březnu vzrostla

Zpráva uvádí, že zatímco výdaje na vzdělávání byly zvýšeny, je třeba zlepšit kvalitu lidského kapitálu. Kosovo vydává 4,6 procenta HDP a 16 procent celkových vládních výdajů na vzdělávání, což je podobné jako v obdobných zemích. Avšak pouze 23 procent předškoláků je na dobré cestě s očekávanými dovednostmi v oblasti čtení a psaní.

Zpráva tvrdí, že blízkost klíčových trhů v Evropě a mládež poskytují příležitost k růstu, zatímco usnadnění obchodu a logistická konektivita se zlepšuje.

„Blízkost velkého a bohatého trhu, nízké daně a mzdové náklady, odolný finanční sektor a likvidita a silné vztahy s expatrianty pomohou podpořit růst,“ řekl Richard Record, hlavní ekonom pro Kosovo.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *