Zarovnání hvězd! 5 planet se v červnu připravuje na noční show

Červen má několik speciálních nebeských událostí, které můžete přidat do vašeho seznamu letních kbelíků s pohledem na oblohu, včetně řady planet, které si můžete užít.

Po většinu června se Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn budou rozprostírat po obloze jako šňůra perel, která se objeví za svítání hodiny před východem Slunce.

Sky Magazine a Telescope Říká se tomu „Planet Parade“, protože planety budou také ve správném pořadí od Slunce.

Merkur bude nejhůře rozpoznatelný, protože je to poslední vystoupení v sestavě, než ho pohltí sluneční světlo. Během měsíce je však snadné vidět Venuši, Mars, Jupiter a Saturn.

Ve čtyřúhelníku se v posledních měsících objevily vedle sebe Venuše, Mars, Jupiter a Saturn, ale červen je poslední příležitostí vidět skupinu pohromadě, než se začne šířit dále na noční oblohu.

Hledejte planety na obloze před východem slunce pohledem na jihovýchod.

Tato nebeská událost nevyžaduje žádné speciální vybavení, ale výhled bude lepší, pokud budete mít přístup k místnímu dalekohledu nebo observatoři. Endoskopy mohou také pomoci zlepšit váš zážitek.

V červnu máte poslední šanci vidět Venuši, Mars, Jupiter a Saturn pohromadě, než se začnou šířit dále na oblohu.
Getty Images

Pokud chcete vědět, která planeta to je, vězte, že jsou uspořádány ve svém přirozeném pořadí od Slunce: Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn. Aplikace zíral na oblohu jako stelarium Může vám také pomoci identifikovat všechny planety.

Na začátku června budou Merkur a Saturn nejmladší na obloze. Jak měsíc postupuje, planety se začnou objevovat dále na obloze.

Merkur bude do poloviny června jasnější a výše na obzoru, takže bude snazší jej zahlédnout.

Podle NASA Jet Propulsion Laboratory budou Venuše a Saturn pro většinu pozorovatelů do září ohnuty jako ranní objekty.
Podle NASA Jet Propulsion Laboratory budou Venuše a Saturn pro většinu pozorovatelů do září ohnuty jako ranní objekty.
NASA/JPL-Caltech

Ke konci měsíce přidá seřazení pěti planet do show šestý klenot. 24. června se Merkur dostane nad obzor asi hodinu před východem Slunce. Jako bonus se mezi Venuší a Marsem objeví srpek.

READ  Vědci objevují příležitost narušit dynamiku SARS-CoV-2 a zabránit přenosu COVID-19

podle Laboratoř tryskového pohonu NASA, Venuše a Saturn budou do září pro většinu pozorovatelů ohnuty jako ranní objekty.

Bonus: Vystavena kolekce starověkých hvězd

Další lahůdka pro pohledy na oblohu je tento měsíc také v létě. Astronomové z NASA říkají, že červen je také skvělým měsícem pro pozorování kulové hvězdokupy známé jako Hercules Cluster M13. Předpokládá se, že tato kulová hvězdokupa je stará přibližně 12 miliard let.

Jak měsíc postupuje, planety se začnou objevovat dále na obloze.
Jak měsíc postupuje, planety se začnou objevovat dále na obloze.
Liščí počasí

Tuto skupinu hvězd je nejlépe vidět dalekohledem a objeví se vysoko na východní obloze během prvních hodin tmy po celý měsíc.

Žádný dalekohled? Žádný problém, vyhledejte veřejné monitorovací události v okolí Síť NASA Sky Network.

Úplněk v červnu je známý jako jahodový měsíc.

Úplněk připadá na 14. června, pokud si chcete užít nějaký čas venku nebo třeba kempovat za svitu měsíce. Nový měsíc 28. června by byl nejlepší čas vyrazit na místo s tmavou oblohou daleko od světel města a hledat svá oblíbená souhvězdí.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.