Záplavy v Soulu: Rekordní déšť zabil v hlavním městě Jižní Koreje nejméně 9 lidí, protože byly zaplaveny budovy a auta

Meteorologové varovali před méně vydatnými srážkami ve středu, ačkoli již zaplavené oblasti by mohly do čtvrtka spadnout dalších 300 mm (11,8 palce), což by mohlo vést k dalším záplavám a sesuvům bahna.

Jihokorejské ministerstvo vnitra a bezpečnosti uvedlo, že tři z mrtvých byli uvězněni v ponořené podlaze sklepa. Ministerstvo uvedlo, že 17 dalších bylo zraněno a nejméně sedm se stále pohřešuje.

Od přívalových dešťů, které Soul v pondělí večer zasáhly, bylo evakuováno více než 500 lidí a ministerstvo poskytlo stany, přikrývky a další pomocné předměty. Úřady mezitím zahájily úklidové a záchranné služby, hasiči do středy zachránili 145 lidí.

Podle ministerstva bezpečnosti bylo poškozeno asi 2 800 budov – včetně domů, obchodů, opěrných zdí a dalších částí infrastruktury, ačkoli většina byla opravena ve středu ráno.

Od úterní noci spadlo v částech Soulu až 497 mm (19,6 palce) srážek. V jednu chvíli město zaznamenalo 141,5 milimetrů (5,6 palce) deště za hodinu – nejvyšší rychlost od roku 1907, kdy úřady začaly vést záznamy.

Snímky z okolí města během pondělních bleskových povodní ukazují, jak se lidé brodí silnicemi až po stehna do vody.

V některých částech Soulu posílil kanalizaci a poslal vodu do ulic a stanic metra, uvádí Seoul Metro. Řada stanic byla uzavřena kvůli záplavám, linky dočasně přerušeny v pondělí večer.

Snímky po troskách ukazovaly trosky rozházené po ulicích, majitele obchodů, kteří se snažili zachránit své zboží, rozpadající se části chodníků a poškozená vozidla smetená povodní.

Na trhu Namsung Sagi v jihokorejském Soulu se 10. srpna hromadí trosky před obchody postiženými povodněmi.

Nejhůře bylo zasaženo několik oblastí jižně od řeky Han, včetně bohaté moderní čtvrti Gangnam, kde byly zaplaveny některé budovy a obchody a došlo ke ztrátě elektřiny.

Jihokorejský prezident Yoon Suk Yeol V úterý vyjádřil soustrast obětem s tím, že provede terénní kontrolu a bude pracovat na tom, aby nedošlo k dalším škodám.

Poznamenal také, že je třeba přezkoumat systém řízení katastrof v zemi, protože se očekává, že extrémní počasí bude kvůli klimatické krizi stále běžnější.

Chodci přecházejí 9. srpna zaplavenou silnici v Gimpo v Soulu.

Několik zemí ve východní Asii nyní zažívá intenzivnější denní déšť, protože se očekává, že letní monzuny budou s oteplováním Země silnější a nepředvídatelnější, uvádí Mezivládní panel pro změnu klimatu.

READ  COVID -19: Nová kolumbijská „varianta Mu“ by mohla být odolná vůči vakcíně - WHO

Další kola silného deště budou pokračovat do čtvrtečního rána, než skončí ve čtvrtek odpoledne, řekli meteorologové CNN.

Srážky v Soulu obvykle dosahují průměrně 348 mm (13,7 palce) v srpnu – nejmokřejší měsíc tamního roku. Několik míst zaznamenalo tolik srážek za jediný den.

části Japonsko V pondělí večer také došlo k přívalovým dešťům, některé oblasti Hokkaida hlásily záplavy – ale od úterý žádné oběti. Úřady varovaly před nebezpečím povodní a sesuvů půdy.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.