„Západní dieta“ může zvýšit riziko raného kolorektálního karcinomu

„Západní dieta“ může zvýšit riziko raného kolorektálního karcinomu

Rakovina tlustého střeva a konečníku u mladých lidí je na vzestupu – a nyní vědci studují, jak může strava s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem vlákniny stimulovat změny v trávicím systému, které zvyšují riziko raného kolorektálního karcinomu.

Vědci z Ohio State University tvrdí, že „západní dieta“ může narušit jemnou rovnováhu bakterií v trávicím systému, což vede k zánětu, který způsobuje rychlejší stárnutí buněk a činí je náchylnějšími k rakovině.

Prezentovali své poznatky O víkendu na výročním zasedání Americké společnosti klinické onkologie v Chicagu.


Poddruh bakterií Fusbacterium nucleatum nalezený v ústech může napomáhat rozvoji a růstu kolorektálního karcinomu, říkají vědci. National Cancer Institute

Vědci z Ohio State University zjistili, že lidé s raným kolorektálním karcinomem byli biologicky v průměru o 15 let starší, než je jejich chronologický věk. Pacienti s kolorektálním karcinomem v pozdním stádiu měli podobný biologický a chronologický věk.

Biologický věk je věk buněk, tkání a orgánů. Biologický věk ovlivňuje genetika, expozice životního prostředí a faktory životního stylu, jako je strava, cvičení a spánkové návyky. Chronologický věk se vztahuje k počtu let, kdy člověk žije.

Výzkumníci z Ohio State University obvinili Fusobacterium, bakterii běžně se vyskytující v ústech a podezřelou z toho, že podporuje růst kolorektálního karcinomu.

Jiní vědci zabývající se rakovinou také objevili souvislost bakterií s kolorektálním karcinomem.

„Mikroby lze manipulovat, můžete se na ně zaměřit.“ [as] „Vidíme, že se tento mikrob dostává do nádorů a může aktivně přispívat k progresi onemocnění, a můžeme tyto informace využít a přemýšlet o tom, jak tomu zabránit,“ řekla Susan Bulmanová, která studovala vztah mezi mikroby a rakovinou. Nedávno vysvětlil.


Je zobrazena elektronová mikrofotografie Fusobacterium nucleatum.
Je zobrazena elektronová mikrofotografie Fusobacterium nucleatum. Mikrobiologie je otevřená

Zatímco se vědci snaží zjistit více o tom, co způsobuje rakovinu tlustého střeva a konečníku v raných stádiích, mladí lidé na celém světě jsou stále diagnostikováni v neuvěřitelné míře.

20 % nových případů kolorektálního karcinomu v roce 2019 bylo u lidí mladších 55 let, ve srovnání s 11 % v roce 1995. Podle American Cancer Society.

READ  Snímek z Webb Telescope od NASA odhaluje ranou formaci hvězd při „vzácném“ objevu

Výzkum naznačil Konzumace velkého množství vlákniny může snížit riziko mnoha typů rakoviny, včetně rakoviny jícnu, žaludku, tlustého střeva a konečníku.

Říká se, že vláknina „živí“ zdravé střevní bakterie, S návrhem odborníků Ovoce, jako jsou pomeranče, jablka, celozrnné výrobky, ořechy a semena, mohou snížit riziko rakoviny.

Většina Američanů nejí dostatek vlákniny. Ženy by měly přijímat 25 gramů vlákniny denně, zatímco muži by měli sníst 38 gramů.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *