Zákaz víz se ruské menšiny nedotkne, říká český velvyslanec v Lotyšsku – EURACTIV.com

Zákaz víz se ruské menšiny nedotkne, říká český velvyslanec v Lotyšsku – EURACTIV.com

Česká velvyslankyně v Lotyšsku Jana Hingová pro EURACTIV Česká republika řekla, že zatímco Česká republika a Lotyšsko prosazují zákaz víz pro ruské občany v celé EU, nemělo by se to dotknout ruské menšiny, protože „většina“ má lotyšské občanství.

Evropská unie zvažuje komplexní zákaz víz pro Rusy cestující do Evropy. Příští týden se v Praze bude konat hodnotící jednání. Řada členských zemí je však skeptická, stejně jako šéf diplomacie EU Joseph Poral.

„Některé země se zdráhají. Musíme s nimi mluvit a přesvědčit je o důvodech, které Lotyšsko a Česká republika dělají,“ řekla Hingová EURACTIV Česká republika. Rozhovor

Je tomu šest měsíců, co Česká republika přestala vydávat ruská občankám turistická víza. „Žádáme Finsko, Portugalsko, Řecko, Španělsko, Pobaltí… a další země EU, aby se připojily. Samozřejmě, že Rusové, kteří skutečně potřebují azyl, mohou stále žádat o humanitární vízum,“ řekl ministr vnitra Vid Ragusan (STAN) ) Tweetoval Čtvrtek.

Lotyšsko je úzce spojeno s Českou republikou, pokud jde o zákaz víz, řekla Hingová. „Tento zákaz již platí, protože Lotyšsko již měsíce nevydává turistická víza, ale pouze humanitární,“ potvrdil.

Tento typ „humanitárního víza“ se vztahuje nejen na lidi, kteří potřebují opustit Rusko z bezpečnostních nebo lidských práv, ale také na sloučení rodiny. To je důležité pro velkou ruskou menšinu žijící v Lotyšsku.

Zákaz „by neměl způsobit žádné větší problémy lotyšským Rusům, z nichž většina má lotyšské občanství,“ dodal.

Podle velvyslance způsobila agrese na Ukrajině „ideologický rozkol“ mezi ruskou menšinou v Lotyšsku.

„Do invaze bylo poměrně vysoké procento lotyšských Rusů, kteří více či méně sympatizovali s Putinovou agresivní geopolitikou, a vpád na Ukrajinu pro ně byl šok. Do té doby tito lidé nevěřili, že vyhrocený konflikt může dojít,“ popsala Hingová.

READ  Řecko čelí čtvrté vlně, protože Německo, Česká republika roste válečný virus, zprávy ze světa

Jak řekl, dnes lze s jistotou říci, že většina lotyšských Rusů válku odsuzuje a jen asi 5 % sympatizuje s kremelským režimem.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *