Začínají přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií do EU – Brněnský deník

Jednání o přistoupení k EU byla oficiálně zahájena se zeměmi západního Balkánu, Severní Makedonií a Albánií. Historický okamžik pro obě země i EU jako celek nastal na začátku českého předsednictví EU. Foto: Albánie 19. července. Ráma a Severní Makedonie d. Kovaczewski premiér Fiala a předseda EK Van der Leyen. Kredit: Vlada.cz

ČESKÁ REPUBLIKA 23. července (PT) – Předsedkyně Evropské komise Ursula van der Leyenová, český premiér Petr Fiala a premiéři Albánie a Severní Makedonie Edi Rama a Dimitrij Kovacevski oznámili zahájení jednání. Brusel dne 19. července.

„Obě země o tento krok usilovaly již dlouho. Jak všichni víme, vztahy mezi Bulharskem a Severní Makedonií byly v poslední době velkým problémem. Byl odblokován. „Jsem rád, že české předsednictví navazuje na práci francouzského předsednictví, a jsem rád, že mám možnost se dnešního ceremoniálu zúčastnit,“ řekl Fiala.

Reklamní

Dosáhnout rozhodnutí přijatelného pro všechny není snadné. Tyto dvě země byly v posledních letech spojeny časem a praxí v procesu integrace do EU. Aby bylo možné zahájit jednání, musí být nalezeno řešení požadavků Bulharska ohledně závazků vyplývajících z bilaterální smlouvy o přátelství se Severní Makedonií. Rámec smlouvy byl vyjednán během předsednictví Francie. Za českého předsednictví byla dohoda ratifikována v severomakedonském parlamentu a byly dokončeny všechny potřebné procedurální kroky.

„Je v našem zájmu, aby se země západního Balkánu co nejdříve integrovaly do Evropské unie. Je v zájmu celé Evropy, vzhledem k dění kolem nás a bezpečnostní situaci chceme, aby byl celý Balkán stabilní a součástí společné Evropy,“ dodal Fiala.

Region západního Balkánu je dlouhodobě jednou z prioritních oblastí české zahraniční politiky. Politika rozšíření je hlavním strategickým cílem EU k udržení míru, stability, demokracie a prosperity v Evropě.

READ  Velká Británie potlačila postup Španělska; Češi se střetnou s USA v zápase vítěz bere vše

„K plnému členství v EU je ještě dlouhá cesta, která bude jistě trvat mnoho let. Ale ze strany všech je velký zájem, aby byl tento proces co nejkratší, a Albánie i Severní Makedonie vyjádřily důrazný touha splnit všechny podmínky, abychom se co nejdříve stali členy EU, vše udělat rychle Snažím se,“ řekl Fiala.

https://brnodaily.com/2022/07/23/news/eu-accession-talks-begin-for-albania-and-north-macedonia/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/07/Albania-and-Northern-Macedonia-EU-accession-credit-vlada.cz_-1024×682.jpeghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/07/Albania-and-Northern-Macedonia-EU-accession-credit-vlada.cz_-150×100.jpegEliza PintonováČeská republika / SvětEUAlbánie, Česká republika, Evropská unie, Zprávy, Severní MakedonieJednání o přistoupení k EU byla oficiálně zahájena se zeměmi západního Balkánu, Severní Makedonií a Albánií. Historický okamžik pro obě země i EU jako celek nastal na začátku českého předsednictví EU. Foto: Premiér Fiala a předseda EK Van der Leyen s premiérem…

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *