Z vítězství Orbána nemají čeští Piráti radost – EURACTIV.com

Český premiér Petr Fiala (ODS) ocenil volební vítězství Maďarska Viktora Orbána a zároveň kritizoval další politiky v jeho vládní koalici včetně ministra zahraničí Johna Lipovského.

Fiala však naznačil, že Maďarsko v reakci EU vůči Rusku nepostupovalo adekvátně, a dodal, že doufá, že po volbách se Budapešť aktivně zapojí do reakce na ruskou okupaci Ukrajiny. Evropa se musí postavit společně proti ruským válečným zločinům Kyjev, řekl.

Lipovský byl ve svých komentářích velmi otevřený. „Jako liberální politik samozřejmě nejsem spokojen s výsledky voleb v Maďarsku. Jako ministr zahraničí však musím hledat partnery, kteří mohou pracovat na prosazování českých zájmů. Maďarsko si musí vybrat svou stranu a rozhodnout se, zda bude patřit k EU a NATO, “Lipovský Tweetoval to.

Pražský primátor Zdeněk Hib, další vrcholný politik Pirátské strany, Vypíchnut Maďarská opozice směřuje k vítězství ve většině volebních obvodů v Budapešti. „Ukazuje to, že moderní evropské metropole jsou vůdci demokracie a liberalismu. Ani za Orbánovy vlády nejsou tyto hodnoty prosazovány a aktivně potlačovány,“ dodal Hřib.

Ostře kritizovali i pirátští poslanci Evropského parlamentu. Doufají, že výsledky parlamentních voleb povedou k dalšímu potlačování právního státu v Maďarsku.

Ne všichni čeští politici však souhlasí. Prezident Miloš Zeman gratuloval Orbanovi a řekl, že spolupráce na Visegrádu IV by měla být prioritou.

Někteří čeští politologové si ale po výsledcích voleb kladli otázku, zda bude skupina V4 fungovat jako dosud.

Před volbami bylo zrušeno jednání ministrů obrany V4, protože Polsko a Sekia stáhly vlažnou podporu Budapešti pro akci proti Moskvě.

READ  Česká kabina se zelenou střechou je postavena z recyklovatelného konopného betonu

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.