Yun se má poprvé po 5 letech setkat s americkými a japonskými vůdci, aby rozšířil spolupráci se členy NATO

Jihokorejský prezidentský úřad v neděli oznámil, že vůdci Jižní Koreje, Spojených států a Japonska se poprvé po téměř pěti letech sejdou společně na okraj nadcházejícího summitu NATO, aby projednali koordinované způsoby, jak čelit rostoucím hrozbám Severu.

Prezident Yoon Seok-yeol ale nebude vést bilaterální rozhovory tváří v tvář se svým japonským protějškem, ačkoli se plánuje zúčastnit 14 setkání během multilaterálního summitu.

Yoon by měl opustit Soul v pondělí odpoledne, aby se osobně představil na mnohostranné diplomatické scéně na Summitu vedoucích představitelů NATO, který se koná od středy do čtvrtka ve španělském Madridu.

Vedoucí představitelé čtyř zemí asijsko-pacifického regionu – Jižní Koreje, Austrálie, Japonska a Nového Zélandu – byli poprvé pozváni k účasti na summitu NATO jako partneři.

Jihokorejský prezidentský úřad v neděli uvedl, že Yoon se konkrétně zaměřuje na investování summitu NATO do zajištění široké mezinárodní podpory pro přístup své vlády k řešení severokorejské jaderné otázky.

Yoon plánuje zopakovat závazek Jižní Koreje dosáhnout denuklearizace Severní Koreje ve svém tříminutovém projevu během společného zasedání s členy NATO a partnerskými zeměmi ve středu.

První tripartitní summit po 5 letech
Summit NATO bude také dějištěm třístranného summitu mezi Yoonem, americkým prezidentem Joem Bidenem a japonským premiérem Fumiem Kishidou, kde se jako hlavní téma budou diskutovat otázky Severní Koreje.

Trilaterální summit je aktuálně naplánován na středu odpoledne. Příležitostí bude první setkání lídrů tří zemí od září 2017, kdy se tripartitní summit konal na okraj 72. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů.

„Vzhledem k tomu, že se schůzka uskuteční čtyři roky a devět měsíců po poslední schůzce, očekáváme hloubkovou diskusi o regionální bezpečnostní situaci,“ řekl v neděli vysoký představitel jihokorejského prezidenta na tiskové konferenci za zavřenými dveřmi. Že trojitý vrchol bude trvat až 30 minut kvůli napjatému programu.

READ  Česká vláda zpomaluje nebo zmrazuje zvyšování platů, aby snížila rozpočtovou mezeru

Kancelář jihokorejského prezidenta minulý týden na tiskovém brífinku uvedla, že třístranná jednání se zaměří na diskusi o způsobech posílení bezpečnostní spolupráce při řešení severokorejské jaderné otázky.

Summit se bude konat v kritickém okamžiku, kdy Jižní Korea a Spojené státy prohlásily, že Severní Korea může kdykoli provést jaderný test na místě jaderných zkoušek Punggye-ri. Severní Korea letos za necelých šest měsíců odpálila 31 balistických raket, čímž překonala rekord 25 v roce 2019.

Vzácný trilaterální summit také přichází týdny poté, co se ministři obrany Jižní Koreje, Spojených států a Japonska v polovině června dohodli, že uspořádají trilaterální cvičení a přijdou s více trilaterálními opatřeními k odstrašení severokorejských raketových hrozeb během Shangri-La Asian Security. Summit. v Singapuru.

Bilaterální summit mezi Jižní Koreou a Japonskem se neplánuje
Prezidentský úředník v neděli potvrdil, že Yun a Kishida nebudou během summitu NATO vést oddělené osobní rozhovory, včetně neformálních schůzek, navzdory nevyřešeným nevyřešeným otázkám.

Prezidentský úředník vysvětlil, že setkání mezi ministry zahraničí Jižní Koreje a Japonska by mělo předcházet setkání, aby se stanovil program bilaterálního summitu. Jednání ministrů zahraničí bylo odloženo především kvůli japonským tříletým volbám, v nichž se 10. července vybere polovina křesel v 248členném Senátu.

V tomto okamžiku, dodal úředník, neexistují žádná témata, o kterých by vedoucí představitelé Jižní Koreje a Japonska mohli diskutovat ani během neformálního setkání, protože obě země musí ještě vést pracovní rozhovory o historických a územních sporech.

Nadcházející volby do horní komory v Japonsku se zdají být hlavní překážkou pro Jižní Koreu a Japonsko, aby prolomily dlouhotrvající bezvýchodnou situaci.

Prezidentská kancelář minulý týden také uvedla, že Jižní Korea a Japonsko mají obavy, zda se tyto dvě země mohou „zaměřit na diskusi o kritických otázkách přímo a upřímně na setkání se třetími zeměmi na okraji summitu v citlivé době“.

READ  Náměstek ministra hospodářství Slovenska navštívil Tchaj-wan | Novinky z Tchaj-wanu

Očekává se však, že Yoon a Kishida se budou několikrát ovlivňovat u příležitosti trilaterálního summitu mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem, summitu NATO a královské večeře pořádané španělským králem Felipem VI.

Jihokorejský prezidentský úřad v neděli uvedl, že je malá šance na čtyřstranný summit mezi vůdci Jižní Koreje, Austrálie, Japonska a Nového Zélandu na okraj summitu NATO.

Bilaterální jednání se členy NATO
Kromě toho má Yoon na summitu NATO uspořádat dvoustranná jednání s vůdci devíti zemí, aby projednala širokou škálu ekonomických a bezpečnostních otázek, jako je vývoz jaderných reaktorů a zbraní a vybudování bezpečného dodavatelského řetězce pro čipy, uvedl jihokorejský prezidentský úřad řekl. minulý týden.

Očekává se, že jihokorejský prezident během setkání se svými protějšky z České republiky, Polska a Nizozemska vyvine snahu o získání nabídek na výstavbu jaderných elektráren.

Yoon bude také usilovat o rozšíření spolupráce v oblasti čipů, aby posílil dodavatelský řetězec polovodičů na dvoustranných jednáních s nizozemským premiérem Markem Ruttem. Samsung Electronics, největší světový výrobce paměťových čipů, zajišťuje dodatečné UV nebo UVB litografické vybavení vyrobené nizozemským výrobcem ASML Holding NV. Zařízení je nezbytné pro výrobu dnes používaných pokročilých procesorových čipů.

Yoon a dánský premiér Mette Frederiksen také spojí své úsilí, aby objevili způsoby, jak rozšířit koordinaci v oblasti zelené ekonomiky, zeleného vodíku a obnovitelné energie.

Kromě toho Yun plánuje diskutovat o vývozu zbraní do Polska na setkání s polským premiérem Mateuszem Morawieckim. Polsko, nejbližší soused Ukrajiny, vyzvalo Jižní Koreu, aby poskytla podporu pro doplnění svých zásob zbraní posílaných do válkou zničené země urychlením a rozšířením vývozu jihokorejských zbraní, jako jsou K2 Black Panther a K9 Thunder. poháněné tanky. Houfnice.

Ale nejmenovaný vysoký úředník minulý týden řekl, že primárním postavením Yoonovy vlády není dodávat Ukrajině smrtící zbraně. Místo toho Yunova vláda oznámí dodatečných 50 milionů dolarů na humanitární pomoc Ukrajině na summitu NATO, kde 30 členů plánuje diskutovat o způsobech, jak poskytnout Ukrajině dlouhodobou udržitelnou podporu, protože ruská invaze se protahuje déle než čtyři měsíce.

READ  Praha sází na oběhové hospodářství

Další nečlenské země jako Švédsko, Finsko, Ukrajina a Gruzie se také zúčastní klíčového summitu NATO, na kterém se bude diskutovat o širokém spektru bezpečnostních otázek, včetně ruské ozbrojené invaze na Ukrajinu a nové cestovní mapy pro transatlantickou alianci.

([email protected])

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.