Westfest oslavuje české dědictví v centru Texasu

Když se podíváte na festivalové jídlo a ruské kolo, je jasné, jak moc Westfest znamená pro lidi českého původu.

West, Texas – Westfest se v západním Texasu formuje od roku 1976 a oslavuje české dědictví regionu.

Tato oblast si vytvořila bohatou kulturní identitu od doby, kdy se před 100 lety v této části státu Lonstar usadili přistěhovalci. Westfest je toho skvělým příkladem.

„Mnoho z nás na Západě má české zázemí a hodně pro nás znamená tančit před spoustou lidí a udržet tuto tradici naživu,“ řekl Jason Sason Smith z West High School.

Smith se chystal tančit na festivalu. Polka je jedním z nejpopulárnějších představení na festivalu a má za sebou tři roky zkušeností, což je koníček, který miluje nejvíce.

„Naše tradice vychází z češtiny. Víte, že hodně lidí v pozdním Německu sem chodilo už dávno. Snažíme se tuto tradici implementovat tancem.“

Festival není jen o zábavě. Je to příležitost pro mnohé z Texasu, aby se dozvěděli, jak se jejich předci dostali do USA, když emigrovali. Díky Texaské společnosti McLennan-Hill pro české dědictví můžete prohlížet cestopisy a najít tyto informace.

„Musíme vědět, odkud jsme přišli,“ řekla Carol Moravek, komunitní dobrovolnice.

Řekl, že se chce učit a poznávat kulturu. Ona a její rodina přicházeli na Westfest od začátku a řekla, že hrála prdel baseball.

„Byli jsme v některých přístavech, kam přiváželi imigranty,“ řekl Moravek. „Když se podíváte na tyto seznamy cestujících, poznáte, jak jsou některé lodě malé a jak se vyvinuly ve větší lodě.“

Vzhledem k tomu, že tisíce lidí přicházejí z celého Texasu, je to příležitost získat pro komunitu finanční prostředky na různé projekty, včetně různých sportovních zařízení pro mládežnické skupiny, aktivit seniorů, komunitního centra, knihovny a dalších občanských a kulturních akcí.

READ  Česká vláda schválila plán požádat EU o půjčku ze záchranného fondu

Podle jejich webových stránek Westfest vybral pro komunitu 986 000 dolarů a chystá se v letošním roce získat více než 1 milion dolarů.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *