Vzhledem k tomu, že je pátráno po více než 5000 rumunských uprchlících z Ukrajiny, česká policie sdělila společnosti Public Broadcasting Corporation, že pouze 150 z nich má maďarské pasy.

Květen 2022, římští uprchlíci z Ukrajiny na hlavním vlakovém nádraží v Praze, Česká republika. (Foto: Lucas Chiroque)

Bublina praskla v souvislosti s oficiálními tvrzeními, že velký počet rumunských uprchlíků z ruské války na Ukrajině získal dvojí maďarsko-ukrajinské občanství. Přestože řada politiků už více než dva měsíce říká, že „mnoho“ římských uprchlíků takové občanství má, podle zjištění České televize je skutečný počet stále dost nízký.

Z více než 5000 žádostí o takové kontroly bylo podle policie pouze asi 150 identifikováno jako držitelé maďarských pasů. Méně než 3 % testovaných jsou dvojí občané.

„K dnešnímu dni jsme požádali o přezkoumání asi 5500 případů a ve výsledku jsme identifikovali 150 lidí, kteří mají skutečně dvojí občanství,“ řekl České televizi mluvčí české policie Ondage Moravsic. Potvrzují se tak informace neziskových organizací a iniciativ, že velmi malý počet těchto uprchlíků má dvojí občanství.

České úřady to dlouho tajily

Úřady už týdny odmítají informace reportérům vydat. Zpravodajský server Romea.cz se pokusil začátkem května zjistit, kolik uprchlíků z Ukrajiny tento problém znepokojuje.

Ministerstvo vnitra nás odkázalo na cizineckou policii, která uvedla, že nemá právo takové údaje zveřejňovat, a odkázala Romea.cz zpět na Ministerstvo vnitra, tedy odbor azylové a migrační politiky. „Opět jsem si ověřila, kdo má právo vydat Vámi potřebná data, a potvrdila jsem, že je to odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra,“ řekla Romea.cz začátkem května mluvčí cizinecké policie Renata Krekmanová. .

Čeští politici se opakovaně hlásí k nárokům na „mnoho“ římských uprchlíků z Ukrajiny s maďarskými pasy

Jedna z dezinformací, že je zde velký počet rumunských uprchlíků s maďarskými pasy, přišla od Johna Krolicha, hejtmana jižní Moravy, který řekl, že Romové přicházejí z Maďarska místo Ukrajiny. Později hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) přidal svá křivá obvinění z okrádání římských uprchlíků, starosta Brocku Zdeněk Hřib zdůvodnil jejich odlišný postoj k římským uprchlíkům obviněním z maďarských občanů.

READ  Klasické odkazy: Czech Mates - Pattaya Post

Ministr vnitra Vít Rakušan opakovaně prohlásil, že velký počet římských uprchlíků z Ukrajiny má maďarské pasy. Například na tiskové konferenci 10. května uvedl, že romští uprchlíci z Ukrajiny jsou „většinou“ dvojí občané, takže nemají právo na pomoc jako uprchlíci v ČR, pokud jsou občany Maďarska.

Maďarské pasy jako zdroj konfliktů

Od začátku roku 2011 Maďarsko pomáhá získat občanství každému, kdo má přímý maďarský původ a alespoň základní znalost maďarského jazyka. V roce 2017 Maďarsko vydalo milion pasů.

Takové občanství často získávají obyvatelé sousedních zemí Maďarska, konkrétně Rumunska, Srbska, Slovenska a Ukrajiny. Maďarský premiér Viktor Orbán vydal tyto pasy z prostého důvodu.

Snahou premiéra bylo vytvořit nové voliče pro maďarské voliče. Tento krok zároveň vytvořil napětí mezi Maďarskem a jeho sousedy.

Slovensko například reagovalo přijetím ustanovení, že občané druhého stupně ztratí slovenské občanství. Konflikty vznikly také mezi Maďarskem a Ukrajinou kvůli pasům.

V říjnu 2018 Ukrajina vyhostila maďarské velvyslanectví za vydávání maďarských pasů svým občanům. Na Ukrajině se pasy vydávají především ve městě Berezovskij, které považují Maďaři v Zakarpatské oblasti za své centrum.

V oblasti žije asi 150 000 etnických Maďarů. Jejich představitelé si stěžují na diskriminaci jejich kultury a jazyka ze strany ukrajinských úřadů.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.