Výzkumníci netopýrů v Kambodži na misi vystopovat původ COVID-19

STONG TRING, Kambodža (20. září) (Reuters) – Vědci sbírají vzorky netopýrů v severní Kambodži ve snaze porozumět pandemii koronaviru a vrátit se do oblasti, kde byl před deseti lety u zvířat nalezen velmi podobný virus.

V roce 2010 byly v provincii Stung Treng poblíž Laosu odebrány dva vzorky netopýrů a drženy v mrazácích na Institutu Pasteur de Camboge (IPC) v Phnompenhu.

Testy na nich v loňském roce odhalily blízkého příbuzného s koronavirem, který zabil více než 4,6 milionu lidí na celém světě.

Osmičlenný výzkumný tým z IPC sbíral vzorky netopýrů a týden zaznamenával jejich druhy, pohlaví, věk a další podrobnosti. Podobné hledání Být na Filipínách. Přečtěte si více

„Doufáme, že výsledek této studie pomůže světu lépe porozumět COVID-19,“ řekl terénní koordinátor Thafri Hoym agentuře Reuters, když nosil síť na chytání netopýrů.

Hostitelské druhy, jako jsou netopýři, obvykle nevykazují žádné příznaky patogenů, ale mohou být Destruktivní, pokud je přesunuta lidem nebo jiným zvířatům.

Výzkumník z Institutu Pasteur de Cambridge odebírá ústní tampon netopýra uloveného v kopci Chunguk, okres Thala Purivat, provincie Stung Treng, Kambodža, 30. srpna 2021. REUTERS/Cindy Liu

Doktor Veasna Duong, vedoucí virologického oddělení IPC, uvedl, že jeho ústav za poslední dva roky uskutečnil čtyři takové cesty v naději, že získá vodítka o původu a vývoji viru přenášeného netopýry.

„Chceme vědět, jestli virus stále existuje … a víme, jak se virus vyvinul,“ řekl agentuře Reuters.

Mezi smrtelné viry pocházející z netopýrů patří ebola a další koronaviry, jako je závažný akutní respirační syndrom (SARS) a blízkovýchodní respirační syndrom (MERS).

Veasna Duong ale řekl, že lidé jsou zodpovědní za devastaci způsobenou COVID-19 v důsledku interference a ničení přírodních stanovišť.

READ  Temná hmota vytváří více sama o sobě než běžná hmota a tvrdí, že je to divoký nový list

„Pokud se pokusíme být v blízkosti volně žijících živočichů, šance na nákazu virem přenášeným divokou zvěří je větší než obvykle. A šance, že se virus změní na infikující lidi, je také větší,“ řekl.

Cílem projektu financovaného z Francie je také podívat se na to, jak hraje roli obchod s volně žijícími živočichy, řekla Julia Gilbeau, výzkumná inženýrka ve virologické jednotce IPC.

„(Projekt) si klade za cíl poskytnout nové znalosti o kambodžských obchodních řetězcích s divokým masem, dokumentovat rozmanitost betacoronových virů obíhajících těmito řetězci a vyvinout flexibilní a integrovaný systém pro včasnou detekci událostí šíření virů,“ řekl Gilbaud.

Reportáže Cindy Liu v Stung Treng a Prak Chan Thule v Phnom Penh; Editace Martin Petty a Andrew Heavens

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.