Výzkum naznačuje, že oční důlky s klíčovou dírkou u Trexe byly podpořeny kousnutím dinosaurem

S obrovským tělem, ostrými drápy a zuby jako dýka, Tyrannosaurus Rex Při zabíjení se nebude spoléhat na vzhled. Výzkum však naznačuje, že její oči mohly přispět k kousnutí zlomeniny kosti.

Studie naznačila, že oční dutiny ve tvaru klíčové dírky u Trexa mohly pomoci odvrátit stres v lebce děsivého predátora, když žvýkal svou kořist.

„Opravdu měli specializované tvary v očních důlcích, což jim pomohlo vypořádat se s vysokými kousacími silami,“ řekl doktor Stefan Lautenschlager, paleontolog obratlovců z University of Birmingham a autor studie.

Dodal však, že výhoda stability lebky může něco stát, a poznamenal, že T rex má oči, které jsou relativně malé v poměru k velikosti jejich lebky.

Zatímco Luttenschlager řekl, že to neznamená, že T-Rex špatně vidí, řekl, že velké oči jsou spojeny s jasnějším viděním.

„Mezi lepším zrakem a většíma očima existuje jen malý kompromis, ale díky většímu tlaku v lebce.“ [a circular eye socket],“ Řekl.

Psaní do časopisu Komunikační biologieLautenschlager analyzoval tvar očních důlků nebo oběžných drah 410 druhů, které žily před 252 až 66 miliony let, včetně dinosaurů, pterosaurů a předků krokodýlů.

Jeho výsledky ukazují, že zatímco většina druhů měla kruhové oční důlky, některé měly oběžné dráhy ve tvaru klíčové dírky nebo osmiúhelníku.

„Má dvě třetiny nebo tři čtvrtiny typické kruhové oběžné dráhy a zbytek se od toho odkloní a udělá něco extrémnějšího nebo fantazijnějšího,“ řekl Luttenschlager.

Lautenschlager poznamenává, že tvar klíčové dírky nebo osmioběžných drah se obecně vyskytuje u masožravců s velkou lebkou, zvláště u velkých dinosaurů, kteří se živí maso, jako je Tyrannosaurus rex..

V rámci teropodů existuje několik skupin, které změnily svou stravu a přizpůsobily se stravě, která jedí rostliny nebo jedí bylinky. „Tyto mají opět kruhové dráhy,“ řekl Lautschlager. „Tak [orbit shape is] úzce souvisí se stravou a velikostí.“

Lautenschlager použil řadu počítačových modelů k prozkoumání důsledků různých tvarů očních důlků a zjistil, že kruhová dráha byla spojena s větší deformací kostí kolem oční jamky během kousání a že klíčová dírka nebo tvar osmi pomáhal očnice distribuovat. napětí přes lebku, takže nebyly koncentrovány v jediném bodě.

Studie také naznačuje, že kruhové oběžné dráhy mohou omezovat oblast čelistních svalů, a tedy jejich velikost, přičemž Lautenschlager poznamenává, že to může ovlivnit celkovou sílu kousnutí.

Je možné, že nekruhové oční dutiny a vysoké skusové síly se mohly vyvíjet paralelně, řekl Luttenschlager.

„Zajímavé je, že u mladých T-Rexů měli stále dokonale kruhové nebo téměř kruhové dráhy, protože pravděpodobně nevytvářeli tak vysokou kousací sílu, nebo měli trochu jinou stravu nebo jiný repertoár kořisti,“ dodal Luttenschlager. ..

Profesor Steve Brusatte, paleontolog a odborník na Trexe z University of Edinburgh, který se na práci nepodílel, studii uvítal.

„Když se podíváte do očí lebky T-Rexe, oční důlek vypadá trochu legračně, jako klíčová dírka. Zdá se malý pro zvíře s hlavou velikosti vany.“

„Tato inovativní nová studie ukazuje, že oči T-Rex jsou utvářeny nejen potřebou intenzivního vidění, ale také potřebou silně kousat,“ řekl Brusatte.

„Ač to může znít divně, oči T-Rexe z něj udělaly jednoho z nejmocnějších spekulantů v historii Země.“

READ  Nová mapa noční oblohy odhaluje 4,4 milionu galaxií a dalších vesmírných objektů

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.