Vysvětlující: Co je to čtyřstavové kvarteto a odkud se vzalo?

Tokio (AFP) – Vedoucí představitelé Spojených států, Japonska, Austrálie a Indie se v úterý sešli v Tokiu na summitu Kvartetu. Co je to za skupinu, odkud se vzala a proč diplomaté neustále vymýšlejí podivná jména pro různá partnerství?

Co je čtyřúhelník?

Čtyřstranný bezpečnostní dialog formálně začal jako volné partnerství po tsunami v Indickém oceánu v roce 2004, kdy se čtyři národy spojily, aby postiženému regionu poskytly humanitární pomoc a pomoc při katastrofách. Formalizoval ji bývalý japonský premiér Šinzó Abe v roce 2007, ale téměř deset let byla nečinná, zejména kvůli obavám Austrálie, že její účast ve skupině rozruší Čínu.

Sbírka byla obnovena v roce 2017, což odráží měnící se postoje regionu k rostoucímu vlivu Číny. Jak Trumpova, tak Bidenova administrativa viděly Kvartet jako klíčový klíč k rostoucímu zaměření na indicko-pacifický region, zejména jako protiváhu k asertivním činům Číny. Vůdci Kvartetu uspořádali svůj první formální summit v roce 2021 a znovu se sešli kolem března.

Je to „asijské NATO“?

Čína si stěžovala, že skupina představuje pokus o vytvoření „asijského NATO“, i když neexistuje žádná jiná dohoda o vzájemné obraně než evropská aliance. Členové Kvartetu tvrdí, že cílem skupiny je prohloubit ekonomické, diplomatické a vojenské vazby mezi těmito čtyřmi zeměmi. A i když to často neříkají na rovinu, tato partnerství mají být hrází proti čínské agresi. V deklaraci z března 2021, která stanoví „ducha kvartetu“, vedoucí představitelé uvedli: „Představujeme různé názory a jsme sjednoceni ve společné vizi svobodného a otevřeného indicko-pacifického regionu. Usilujeme o region, který je svobodný, otevřené, inkluzivní, zdravé, založené na demokratických hodnotách a neomezené nátlakem.

Kdo jsou nové tváře?

Úterní setkání znamenalo první osobní setkání japonského premiéra Fumia Kishidy, který se úřadu ujal loni v říjnu, a nového australského premiéra Anthonyho Albaneseho. Přísahu složil v pondělí, pouhé dva dny po australských parlamentních volbách a den před summitem.

READ  Rada hrabství SL zváží zavedení nové masky před návrhem zákona „COVID-19“

A co Indie?

Indický premiér Narendra Modi se účastní, když čelí rostoucí celosvětové kontrole nad represí své vlády proti menšinám a některými autoritářskými tendencemi. Kromě toho, zatímco ostatní členové Kvartetu se sjednotili v odporu proti ruské invazi na Ukrajinu, zejména sankcemi, Indie po invazi zvýšila nákupy ruských energetických dodávek. Invaze navíc vedla k nedostatku potravin, který způsobil růst cen, ale Indie zakázala vývoz pšenice v důsledku vlny veder, která by mohla ztížit řešení této globální výzvy.

Kdo další se účastní?

Jižní Korea projevila zájem o vstup do Kvartetu, ačkoli američtí představitelé uvedli, že neuvažují o úpravě členství ve skupině. Skupina uspořádala setkání „Quad-plus“ zahrnující Jižní Koreu, Nový Zéland a Vietnam, která by mohla tvořit základ pro budoucí expanzi nebo partnerství v regionu.

Proč název ODD?

Diplomaté si nemohou pomoci. Jakmile založí různé páry nebo partnerství, nemohou odolat přiřazení akronymů jako Quad nebo matoucích zkratek jako AUKUS (Nová aliance mezi Austrálií, Spojeným královstvím a Spojenými státy). Další zkratka, která tento týden upoutala pozornost, když prezident Joe Biden byl v Asii: IPEF, zkratka pro obchodní dohodu Nový návrh navržený Spojenými státy nazvaný Indo-pacifický ekonomický rámec.

___

Miller hlásil z Washingtonu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *