Výstava připomíná 90 let populární české kreslené postavičky Ferdy Mravence

Výstava připomíná 90 let populární české kreslené postavičky Ferdy Mravence


Foto: Moravské zemské muzeum Brno

Ontage Sekora, sportovní reportér, fejetonista a karikaturista, publikoval svůj první pravidelný komiks v roce 1933 s Ferdy Mravencem v deníku Lidov Novyni.

Černý mravenec s charakteristickým červeným šátkem s černými puntíky na krku se v dalších letech stal hrdinou nespočtu dětských knížek, které zbožňovaly generace českých dětí.

Tomáš Prokůpek z Moravského zemského muzea v Brně je autorem nové výstavy věnované Ondřeji Sekorovi, člověku, který vytvořil Mravence Freddy:

„Mravenec Ferdie je velmi dobře vymyšlená a přesně vykreslená postava. Z výtvarného stylu ani nepoznáte, že je obraz starý 90 let. Je skutečně nadčasový.“

Foto: DOX

„Také hmyzí svět lze snadno použít jako metaforu. Segora tuto metaforu různě pozměnil s přihlédnutím k době, ve které žil, a funguje dodnes.

Během třicátých a počátku čtyřicátých let vytvořil Ontage Segora několik kreslených postaviček, včetně Brooke Bydlick nebo Butch the Beetle, ale žádná z nich nedosáhla slávy Ferdieho mravence.

Brzy poté, co se v Lidově Novém objevily první komiksové stripy, začal Sekora vydávat knihy pro děti zaměřené na Ferdiho a jeho dobrodružství ve světě hmyzu, které měly obrovský úspěch.

Mraveneček Freddy byl hračka a také hrál v animovaném televizním seriálu. V 80. letech podepsala Segorova rodina smlouvu s mezinárodním koproducentem. Výsledná série má však s původní postavou Mr. Brockbeck říká:

READ  Fotbalové kapradiny remízují s Českou republikou v mrazivém mrazu
Ferdy the Ant  (1936) | Photo: Moravian Museum Brno Ferdy mravenec (1936) |  Foto: Moravské zemské muzeum Brno

„Bylo to animované někde v Koreji. Producent chtěl udělat něco jako Včelka Mája a o Mravence Ferdieho se moc nezajímal.

„Konec má s původní básní pramálo společného. Pokud vím, Česká televize plánuje animovaný seriál, který, doufám, bude velmi věrný originálu.

Výstava ve Villa Belle představuje originální knižní ilustrace, novinové kresby a karikatury Ontage Segory a také hračky podle jeho návrhů.

Odráží to i Szekorovu lásku k ragby. Szekora byl jedním z prvních propagátorů hry v Československu a vytvořil termín české rugby:

„V jeho archivu jsme našli diplom, který dostal od Moravského ragbyového svazu v roce 1944 za podíl na rozvoji českého ragby.

„Pak Sekora nemůže pracovat jako novinář. Měl židovskou manželku a v důsledku toho byl z Lidova Nového odsunut a nakonec skončil v německém pracovním táboře.

Foto: Moravské zemské muzeum Brno

Po Segorových válečných zkušenostech se jeho kreslená postavička stále více oddávala novému komunistickému režimu. Přesto většina jeho knih obstála ve zkoušce času a mezi dětmi jsou oblíbené dodnes.

Výstava s názvem „Ondřej Sekora známý i neznámý“ potrvá do 14. května ve Vile Pellé.


Foto: Moravské zemské muzeum Brno

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *