Výstava Czech Press Photo 2021

Maddie Jacobson-Anglo-americká univerzita

Kombinace silných emocí je cítit hned při vstupu na výstavu české tiskové fotografie v Národním muzeu. Obklopeni filmy zachycujícími světové události loňského roku jsou zároveň evokovány tragédie, radost, ztráta i jednota.

The Výstava Czech Press PhotoSpolu s vítězi soutěže Czech Press Photo, která potrvá do 31. října 2022, budou vystaveny i další pozoruhodné příspěvky.

Výstavu, která se nachází v Národním muzeu na Václavském náměstí v Praze, musí vidět nejen dokumentární fotografové, ale i ti, kteří chtějí vidět loňské události z jiné perspektivy.

Soutěž Czech press photo má již 27. ročník a jsou v ní čeští a slovenští fotografové zachycující každodenní život a významné události v České republice i ve světě. Národní muzeum pořádá výstavu již podruhé.

Výstava ukazuje významné příspěvky ze soutěže pro rok 2021, přičemž vítězové dílčích kategorií vyhráli nejlepší fotografii roku.

Letošní fotku pořídil Peter Topic s popiskem „Zkáza“. Zobrazuje mladého muže stojícího s hlavou v dlaních obklopenou sutinami a základy svého zničeného domu.

Zachycuje osobní bolest způsobenou náhlým a ničivým orkánem 24. června v moravském Mikuliši.

Výstava obsahuje sekce na témata a světové události. Značný význam byl přikládán Kovitu-19, zejména u vstupu, a jeho dopad je dalekosáhlý, a proto si stále zaslouží naši pozornost. U vchodu je fotografie Lucase Pipy zachycující lékaře ošetřujícího nemocného pacienta na nemocničním lůžku.

Lucas FIFA, ekonomie

Fotografie byla pořízena zvenčí místnosti. Série Beeba zahrnuje také píseň Beatles „Let It Be“ a v pozadí je pacient s kovbojem na nemocničním lůžku bez soustředění.

V sérii s jinou perspektivou týkající se Govit-19 jsou fotografie pacientů, kteří podstupují testy Govid. Snímky pořídil Richard Domos pod názvem „Experiment“. To zahrnuje portréty lidí, kteří dostávají experiment s nacistickou výměnou a zároveň vytvářejí legrační obličeje. Govid zapadá do mnoha tragických filmů zobrazujících epidemii, tato komedie je zásadní.

READ  Zelenskij děkuje České republice za podporu Ukrajiny...

Každý si pamatuje, jak podnikl nepohodlné experimenty nacistické vlády, a vidět to v humorném světle je připomínkou toho, že zkušenost s epidemií byla globální a téměř soudržná.

Mezi další akce zachycené na výstavě patří letní olympijské hry 2021 v Tokiu, nově otevřený cirkus, protesty proti nařízení o rouškách a vakcínách, 55. filmový festival v Karlových Varech nebo střety mezi policií a pouličními gangy. I když zabírá významnou část výstavy Govt, jsou zahrnuta i další témata, která poskytují úplný obrázek o tom, jak bude rok 2021 vypadat po celém světě.

Michal Sváček, MAFRA, as

Celkově je výstava fotografií Czech Press emocionálně působivá a připomíná události, které jsme spolu potkali. Není však zbytečné ukázat některé z těchto temných časů a je to děláno s respektem. Doprovázejí ho obrázky pozitivních momentů v průběhu roku.

Pro ty, kteří přijedou do Prahy na pár dní nebo pro dlouhodobé pobyty, se má výstava fotografií českého tisku opravdu na co těšit.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *