Vyšší úrokové náklady tlačí britské veřejné půjčky dvakrát tolik, než se očekávalo

Vládní půjčky byly minulý měsíc 11,8 miliardy liber, protože úrokové platby vzrostly kvůli rostoucí inflaci.

Toto číslo je téměř dvojnásobné oproti číslu odhadovanému nezávislým orgánem pro dohled nad rozpočtem, Úřadem pro rozpočtovou odpovědnost, který odhadoval toto číslo na 6 miliard liber.

The Národní statistický úřad (ONS) uvedla, že srpnové půjčky byly 2,6 miliardy liber pod úrovněmi zaznamenanými ve stejném měsíci loňského roku, ale představovaly nárůst o 6,5 miliardy liber oproti úrovním před pandemií v roce 2019, kdy to bylo 5,3 miliardy liber.

Vládní výdaje se minulý měsíc ve srovnání s předchozím rokem téměř nezměnily na 73,2 miliardy GBP, a to navzdory 22,1% nárůstu plateb úroků z veřejného dluhu. Vláda minulý měsíc zaplatila úroky z dluhu ve výši 8,2 miliardy GBP, což je o 1,5 miliardy GBP více než v srpnu 2021, což je nejvyšší číslo v srpnu od začátku měsíčních záznamů v dubnu 1997. Průzkum ekonomů agentury Reuters předpověděl, že si Spojené království půjčí 8,45 miliardy liber.

Rostoucí inflace, která je v současnosti na 40letém maximu, je hlavním důvodem spirálovitých splátek dluhů. Vyšší úrokové platby přicházejí, když se vláda připravuje půjčit si miliardy liber, aby pomohla rodinám a podnikům platit účty za energii.

Mezinárodní finanční trhy zůstávají ohledně britského financování skeptické. Libra dosáhla nového 37letého minima vůči americkému dolaru, z nejslabšího bodu z minulého týdne. Britská libra klesla pod 1,131 dolaru, úrovně naposledy zaznamenané v roce 1985, než se trochu zotavila.

Vládní daňové příjmy ve výši 69,6 miliard GBP jsou těsně pod OBR‘Očekává se 70,5 miliardy liber. Rozvahový úřad očekával, že schodek, který během pandemie koronaviru narostl, dále poklesne.

Čistý dluh veřejného sektoru, bez započtení bank ve vlastnictví státu, činil na konci srpna 2,4 bilionu liber, neboli asi 96,6 procenta HDP – meziročně o 195,2 miliardy liber více.

READ  Delilah Esch, trenérka ženského basketbalu na Yale University

Údaje Úřadu pro národní statistiky ukázaly, že ekonomické zpomalení ve Spojeném království neovlivnilo příjmy centrální vlády, které v srpnu meziročně vzrostly o 5,6 miliardy liber na 69,6 miliardy liber díky nárůstu daňových příjmů o 3,9 miliardy liber na 51,4 miliardy liber. ..

Poradce Kwasi Kwarting řekl: „Naší prioritou je růst ekonomiky a zlepšení životní úrovně pro všechny – se silným hospodářským růstem a udržitelnými veřejnými financemi ruku v ruce.

Jako poradce jsem se zavázal snížit dluh ve střednědobém horizontu. Tváří v tvář velkému ekonomickému šoku je však naprosto správné, že vláda nyní podniká kroky na pomoc rodinám a podnikům, stejně jako jsme to udělali během pandemie.

Ekonom KPMG Michal Stillmach uvedl, že návrat rozsáhlých půjček za vlády Liz Trussové otestuje dluhopisové trhy.

Půjčky veřejného sektoru dosáhly v srpnu 11,8 miliardy liber, což je o 2,6 miliardy liber méně než v loňském roce, ale o 5,8 miliardy liber více, než činila prognóza úřadu rozvahy. Toto překročení bylo způsobeno vyšší než očekávanou inflací, která vedla k vyšším nákladům na úroky z dluhu, a zavedení první splátky 650 liber na životní náklady rodinám z dávek finančního testu, které začalo v červenci.

Ratingová agentura Moody’s minulý týden snížila úvěrový rating Británie na stejnou úroveň jako Belgii a České republice a varovala, že Británie „nemá prakticky žádnou finanční kotvu“.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.