Vysoký cholesterol a COVID-19: Jaký je odkaz?

Vysoký cholesterol a COVID-19: Jaký je odkaz?

Zdá se, že mnoho zdravotních stavů souvisí nebo ovlivňuje COVID-19 a cholesterol není výjimkou.

Tento článek poskytne další podrobnosti o této souvislosti mezi cholesterolem a COVID-19 a o tom, jak mohou hladiny cholesterolu jednotlivce ovlivnit riziko závažných onemocnění a komplikací COVID-19.

Cholesterol je voskovitá látka ve vašem těle podobná tuku. Je to důležité pro věci, jako je tvorba buněčných membrán a produkce určitých hormonů a vitamínů.

Odborníci pozorovali změny v hladině cholesterolu u lidí s COVID-19. Konkrétně se hladiny LDL-C, HDL-C a celkového cholesterolu snižují, když má člověk COVID-19.

podle Výzkumný článek pro rok 2022Jiné virové, bakteriální a parazitární infekce mohou přinést podobné výsledky. Některé příklady dalších virů, které mohou změnit hladiny cholesterolu, zahrnují:

Odborníci v současné době nevědí, jak COVID-19 snižuje hladinu cholesterolu. Obecně se odborníci domnívají, že zvýšený zánět během infekce Různé efektové stopy Je spojena s tvorbou, transportem a metabolismem cholesterolu v těle.

U COVID-19 může nízká hladina cholesterolu korelovat se závažností onemocnění. A Přehled výzkumu 2022 Bylo zjištěno, že po hospitalizaci měli lidé s těžkým COVID-19 nižší hladiny:

  • celkový cholesterol
  • LDL-C
  • HDL-C

podle výzkumníciHDL-C má protizánětlivé a antikoagulační vlastnosti. Proto je možné, že prudký pokles HDL-C během COVID-19 zvyšuje riziko problémů v důsledku vyšší hladiny zánětu a krevních sraženin.

Přestože má cholesterol v těle důležité funkce, jeho nadměrný příjem může být škodlivý. Když máte v krvi hodně cholesterolu, máte obvykle vysoký cholesterol.

Odhaduje to Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). 38 % dospělých Ve Spojených státech má vysokou hladinu cholesterolu. Proto se možná ptáte, zda vysoký cholesterol zvyšuje vaše riziko nákazy COVID-19.

V současné době se vysoký cholesterol v Centers for Disease Control nenachází Seznam podmínek které zvyšují riziko nákazy COVID-19. Existuje však několik stavů, které se často vyskytují spolu s vysokým cholesterolem, včetně:

READ  Radikální pohonný koncept NASA by mohl dosáhnout mezihvězdného prostoru za méně než 5 let: ScienceAlert

Vysoký cholesterol může zvýšit riziko COVID-19

A Studie 2021 Zjistil, že vyšší index tělesné hmotnosti a cholesterol byly spojeny s případy a úmrtími COVID-19.

Vědci navrhli, že tento objev může být jedním z důvodů vysoké míry obezity a vysokého cholesterolu ve světě, který byl svědkem více případů a úmrtí na virus Covid-19.

jiný Studie 2021 Údaje z britské Biobanky byly použity ke zkoumání vlivu cholesterolu na náchylnost k COVID-19. Po analýze vědci zjistili, že vyšší celkový cholesterol je spojen se zvýšenou náchylností k COVID-19.

Jak vysoký cholesterol zvyšuje vaše riziko?

Cholesterol se nachází v buněčných membránách těla. Je tedy pravděpodobné, že vysoký cholesterol může zvýšit náchylnost k COVID-19 tím, že podpoří vstup viru do hostitelských buněk.

A Studie 2021 Prozkoumejte tento nápad. V laboratoři odborníci naplnili buněčné membrány přebytečným cholesterolem získaným z krve. Odborníci vystavili buněčné membrány testovacímu viru se špičatým proteinem ze SARS-CoV-2, viru, který způsobuje COVID-19. Vědci zjistili, že infekce byla vyšší v buňkách s vysokým obsahem cholesterolu.

Navrhli, že protože virus účinněji infikuje buňky s vysokým cholesterolem, mohlo by to přidat další důvod, proč je COVID-19 závažnější u starších dospělých, u kterých je pravděpodobnější, že se u nich rozvinou základní zdravotní stavy, jako je vysoký cholesterol.

Zvýšený HDL-C může chránit před COVID-19

A Studie 2022 Studoval také vliv hladiny cholesterolu na riziko nákazy COVID-19. Vědci zjistili, že vyšší hladina HDL-C je spojena s nižším rizikem nákazy COVID-19.

Odborníci zjistili nejnižší riziko u lidí s vysokou hladinou HDL-C. A Nízké hladiny LDL-C.

Na rozdíl od jiných diskutovaných studií nebyly jiné typy cholesterolu, jako je celkový cholesterol a LDL-C, nezávisle spojeny s rizikem rozvoje COVID-19.

Long COVID je skupina příznaků, které mohou přetrvávat týdny, měsíce nebo dokonce roky poté, co jste se nakazili COVID-19. Lidé, kteří byli infikováni COVID po dlouhou dobu, mohou mít různé příznaky. Některé příklady:

READ  Vznik okultismu pod Austrálií může být vůbec největším dopadem asteroidu

COVID-19 může změnit hladinu cholesterolu. Ale pokračují někteří lidé ve změně hladiny cholesterolu i poté, co se zotaví z COVID-19?

A Studie 2021 Následovalo sledování u lidí, kteří se do nemocnice dostali s COVID-19 o 3 až 6 měsíců později. Ve srovnání s jejich hladinami při přijetí se hladiny LDL-C a HDL-C významně zlepšily při kontrole.

Vysoký cholesterol může zvýšit riziko dlouhodobé infekce COVID a také dlouhodobých příznaků jiných nemocí než COVID. Alespoň podle toho Studie 2022.

Studie zahrnovala lidi se širokým spektrem závažnosti COVID-19, od asymptomatických jedinců až po ty, kteří mají COVID delší dobu. Zahrnoval také lidi, kteří byli pozitivně testováni na COVID-19, ale měli dlouhodobé příznaky podobné COVID.

Vědci zkoumali různé biomarkery krve. Hladiny nezdravých tuků, včetně cholesterolu, jsou spojeny s delším trváním příznaků u těch, kteří byli pozitivně testováni na COVID-19, a u lidí s jinými podobnými nemocemi.

Vakcíny proti COVID-19 mohou být skvělými nástroji k prevenci závažných onemocnění a úmrtí na COVID-19. Vzhledem k informacím o COVID-19 a cholesterolu se však možná ptáte, zda vakcína proti COVID-19 může ovlivnit i hladinu cholesterolu.

V současné době existuje jeden zpráva o stavu za rok 2021 změněných hladin lipidů po očkování. V něm osoba zaznamenala vysoké hladiny triglyceridů po podání druhé dávky vakcíny Pfizer-BioNTech.

Háček je však v tom, že tento jedinec měl genetický stav nazývaný familiární hypercholesterolémie, při kterém se hladiny LDL-C dramaticky zvyšují.

V současné době neexistuje žádný důkaz, že vakcína COVID-19 ovlivňuje hladinu cholesterolu v běžné populaci.

COVID-19 může vést ke snížení hladiny cholesterolu. Rozsah tohoto poklesu souvisí se závažností onemocnění. U většiny lidí hladina cholesterolu po uzdravení opět stoupne.

Vysoký cholesterol může zvýšit riziko jak nákazy COVID-19, tak i nákazy COVID po dlouhou dobu. Zvažte proto přijetí opatření k prevenci onemocnění, jako je sledování aktuálního očkování proti COVID-19.

READ  Opakování signálu přiváděného do skalnatého světa velikosti Země by mohlo odhalit klíč k obyvatelnosti: ScienceAlert

Vysoký cholesterol může zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění, které mohou mít vážné následky, jako je infarkt a mrtvice. Pokud máte vysoký cholesterol, spolupracujte se svým lékařem, abyste to zvládli.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *