Vysocí ruští vojenští vůdci opakovaně odmítli telefonáty svých amerických protějšků

Od ruské invaze na Ukrajinu se ministr obrany Lloyd Austin a generál Mark A. Milley, předseda Sboru náčelníků štábů, pokusili zatelefonovat ministru obrany Sergeji Šojgu a generálu Valeriji Gerasimovovi, ale Rusové to „udělali“. „Často odmítal vstup,“ uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby ve středečním prohlášení.

Pokusy Austina a Millie o telefonáty, které nebyly dříve hlášeny, přicházejí v průběhu Ruska Operace poblíž hranic členů NATO Polsko a Rumunsko jako Spojené státy a jejich evropští spojenci provádějí letecký dohled nad Baltským mořem a dodávají zbraně a vybavení na Ukrajinu silniční dopravou.

Moskva a Washington udržují kanál, jak konflikt překonat, ale současní i bývalí představitelé tvrdí, že kontakt s vysokými vojevůdci je nezbytný, aby se předešlo zbytečné eskalaci nebo zmatku.

„Bez přímého kontaktu mezi vysokými úředníky existuje značné riziko eskalace,“ řekl James Stavridis, který v letech 2009 až 2013 sloužil jako vrchní velitel spojeneckých sil v NATO. a vedení bojových operací v ukrajinské válce. Nejsou to ostřílení diplomaté a jejich činy mohou být uprostřed operací nepochopeny.“

Dodal: „Musíme se vyhnout scénáři, kdy Rusko a NATO vstupují do války ve spánku, protože vysocí vůdci nemohou zvednout telefon a vysvětlit si, co se navzájem děje.“

Nedávné ruské použití hypersonických střel a dalších pokročilých zbraní proti cílům na západní Ukrajině upozornilo na nebezpečí šíření zbraní v širší konfrontaci.

„Je jasné, že sázky jsou v současnosti vysoké,“ řekl Rob Lee, vedoucí pracovník Foreign Policy Research Institute. „Rusko zasahuje cíle na západní Ukrajině, která není daleko od hranic s členskými státy NATO, a zdá se, že ukrajinské letectvo nadále operuje z této oblasti, což znamená, že existuje riziko, že jeho letadla mohou být zaměněna za letadla NATO. přes hranice.“

READ  Záplavy v Sydney zatížily 50 000 lidí v okolí největšího města Austrálie

Američtí představitelé obrany popsali dekonfliktní telefonní linku jako taktický mechanismus, který má zabránit chybnému výpočtu, zejména pokud jde o ochranu vzdušného prostoru nebo území NATO, ale její funkčnost může být omezena.

„Není to nastaveno tak, aby to byla linka pro stížnosti, kde můžete jen zavolat a zeptat se na věci,“ řekl tento týden představitel americké obrany na otázku, zda bylo něco přenášeno tímto kanálem. Úředník hovořil pod podmínkou anonymity podle základních pravidel stanovených Pentagonem.

Sam Sharrap, hlavní politický analytik společnosti RAND Corporation, řekl, že hovory Austin a Millie slouží „zásadně jinému účelu“ než kanál pro vyhýbání se konfliktům.

Jedním z nich je vyhnout se taktickým incidentům. Druhý je o strategickém zapojení.“ „Vždy je důležité udržovat strategickou úroveň, abychom jasně sdělovali naše zájmy a lépe rozuměli jejich. Pokud na této úrovni neexistuje žádná komunikace, jejich chování bude pravděpodobně řídit jejich nejhorší předpoklady, často založené na špatných informacích.“

S rostoucími neúspěchy na ruském bojišti a blížícím se druhým měsícem konfliktu se američtí představitelé obávají, že ruský prezident Vladimir Putin může vojensky eskalovat v naději, že změní průběh války. S nasazováním nebezpečnějších zbraní a taktiky se zvyšuje riziko širšího konfliktu.

„Scénář noční můry je, že ruská raketa nebo útočné letadlo zničí americké velitelské stanoviště přes polsko-ukrajinskou hranici,“ řekl Stavridis, bývalý admirál. „Místní velitel by mohl okamžitě zareagovat v domnění, že událost byla předehrou k širšímu útoku. To by mohlo vést k rychlé a nevratné eskalaci, včetně potenciálního použití jaderných zbraní.“

Stavridis řekl, že když byl vrchním velitelem spojenců, mohl kdykoli zavolat svému ruskému protějšku „a několikrát to udělal, aby objasnil situaci a zmírnil eskalaci“.

READ  Konfiskace luxusní jachty pro vládu ruské oligarchie ve Španělsku na žádost Američanů

Kirby řekl, že Pentagon vnímá interakce mezi americkými a ruskými vůdci obrany jako „extrémně důležité v tuto chvíli“. Kromě kanálu předcházení konfliktům mohou Spojené státy a Rusko komunikovat také prostřednictvím přidělence obrany na velvyslanectví Spojených států v Moskvě nebo předávat zprávy ministerstvu obrany.

Kontakty mezi Spojenými státy a Ruskem jsou od začátku války minulý měsíc mnohem vzácnější. Velvyslanec Spojených států v Rusku John Sullivan se s ruskými představiteli setkával nejčastěji s občasnými návštěvami a telefonáty v Moskvě. Poradce prezidenta Bidena pro národní bezpečnost Jake Sullivan minulý týden poprvé od začátku konfliktu hovořil se svým protějškem Nikolajem Patruševem. Někteří američtí a ruští vojenští představitelé se minulý týden setkali na ruském ministerstvu obrany, Jako první o tom informovala CNN.

Američtí představitelé oznámili, že ministr zahraničí Anthony Blinken se od začátku konfliktu nepokusil o žádné rozhovory se svým ruským protějškem, ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Stále není jasné, proč nejvyšší ruští generálové odmítli telefonovat se svými americkými protějšky.

řekla Angela Stintová, ruská vědkyně z Georgetownské univerzity, která sloužila jako vyšší zpravodajská důstojnice v Bushově administrativě.

Chap řekl, že generálové možná čekají na Putinův souhlas s voláním, vzhledem k vysokým sázkám konfliktu, a on možná nepodepíše.

Další teorií je, že Putin může nyní pohlížet na Spojené státy jako na rozhodného protivníka usilujícího o jeho pád a nehodného účasti. Ruští představitelé byli pobouřeni tím, že Biden označil Putina za „válečného zločince“ a řekl, že by to mohlo vést k úplnému narušení vztahů.

Biden se snažil vyhnout konfliktu tím, že držel americké síly mimo Ukrajinu a držel americká letadla mimo její vzdušný prostor.

„Mluvíte o tom, jak se vyhnout nehodám s letadly nebo na moři,“ řekl Ben Hodges, bývalý armádní důstojník, který sloužil jako vrchní velitel americké armády v Evropě. „Jsem si jistý, že chtěli informovat Gerasimova a Šojgua, že ruští piloti by neměli odpalovat rakety příliš blízko polských hranic, ale chtějí také mluvit o jiných místech, nejen o Ukrajině, kde jsou ruská letadla.“

READ  Rachel Maddow říká, že bude chodit na rozvrh jednou týdně v květnu - uzávěrka

„Také si představuji, že by chtěli předávat informace – to je to, co děláme, nevykládejte si to, co děláme, jako provokativní,“ dodal.

Karen Deung přispěla k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *