Výsledky britských voleb: Labouristická strana směřuje k drtivému vítězství

Výsledky britských voleb: Labouristická strana směřuje k drtivému vítězství

Odstupující britský premiér Rishi Sunak v pátek brzy ráno přiznal porážku Konzervativní strany, přičemž si ponechal křeslo v parlamentu.

Pan Sunak získal 47,5 % hlasů ve svém volebním obvodu Richmond a Northallerton v severní Anglii. Ačkoli vyhrál s menším rozdílem, panu Sunakovi to pravděpodobně přišlo jako úleva, protože měl údajně obavy o udržení své pozice. Jednou bezpečné sezení Ve dnech před hlasováním.

Ale byl to také bezútěšný okamžik, protože pan Sunak ve své děkovné řeči za své křeslo přiznal, že jeho strana prohrála. „Labouristé vyhráli tyto všeobecné volby,“ prohlásil Sunak a dodal, že zavolal Keiru Starmerovi, vůdci labouristů a nastupujícímu premiérovi, aby mu poblahopřál.

Mnozí v Richmondu neočekávali, že bude odstraněn z parlamentu. Sunakova Konzervativní strana dlouho ovládala venkovský Yorkshire. Pokud by prohrál, byl by prvním úřadujícím premiérem, který ztratil křeslo v parlamentu.

„Pokud postaví kozu pro Richmond, toryové, dostanou ji,“ řekl Lawrence Hathaway, 94. „Vždy to byli toryové.“

Ale letos pan Sunak – miliardář, jehož odpůrci ho popsali jako neschopného chápat potřeby obyčejných lidí – čelil po 14 letech v čele Konzervativní strany historickým protivětrům. Strana předsedala turbulentnímu brexitu a Británie se roky potýkala s krizí životních nákladů, přičemž inflace v roce 2022 dosáhla 11,1 % a nedávno se vrátila na cílové úrovně.

Průzkumy naznačovaly, že voliči byli také frustrováni špatným řízením pandemie koronaviru ze strany vlády, znepokojeni svým zdravotnickým systémem a nespokojeni s vedením předchůdkyně pana Sunaka, Liz Truss, která trvala pouhých 45 dní.

V Richmondu se někteří domnívali, že pan Sunak je vinen za problémy, které začaly před nástupem do úřadu a sahají mnohem hlouběji, než je kterýkoli premiér schopen zvládnout.

„Většina lidí tady miluje Rishi Sunak,“ řekla Barbara Richmondová (70), která vlastní nedalekou rekreační dům, ačkoli v Richmondu nevolí.

READ  Severní Korea odpálila mezikontinentální balistickou raketu poté, co ohrožovala Spojené státy

„Pro většinu jorkšírů je rodina na prvním místě a on je rodinný muž,“ řekla.

Mnozí jsou ale unaveni skandály, které sužují Konzervativní stranu. Došlo ke skandálu Partygate, ve kterém Boris Johnson a jeho zaměstnanci Downing Street během pandemie porušili vládní pravidla blokování, což pomohlo k pádu pana Johnsona. A nastal ekonomický chaos, který rozpoutal špatně promyšlený plán snížení daní paní Trussové. Členové štábu Konzervativní strany v posledních týdnech údajně vsadili na načasování předčasných voleb.

„Jsem velmi naštvaná. Je to jako cirkus,“ řekla Carol Sheardová, sedmdesátiletá důchodkyně, která volí ve volebním okrsku pana Sunaka.

Dokonce i někteří příznivci pana Sunaka se k němu chovali vlažně. Během předvolební kampaně se premiér dopustil řady chyb, včetně předčasného odchodu z oslav Dne vítězství. Kvůli svému obrovskému bohatství se často zdálo, že se nedokáže spojit s běžnými voliči.

„Je to úplně mimo realitu,“ řekl John Morrison (86). Dodal ale, že přesto volil konzervativce.

„Jako mnoho dalších jsem se rozhodl hlasovat pro Rishiho. Je nejlepší ze špatné party,“ řekl.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *