Výsledek voleb v Jižní Africe: Zdá se, že ANC si po historické prohře rozdělil moc

Výsledek voleb v Jižní Africe: Zdá se, že ANC si po historické prohře rozdělil moc
Komentář k fotce, Lídr ANC Cyril Ramaphosa bude muset sestavit koalici

  • autor, Farouk Gothia a Catherine Bjarovanga
  • Role, BBC News, Johannesburg

Vzhledem k tomu, že většina volebních výsledků v Jihoafrické republice je nyní k dispozici, bude muset Africký národní kongres země po historické ztrátě své parlamentní většiny soutěžit o sdílení moci.

Sčítání hlasů bylo dokončeno ve více než 97 % volebních okrsků a podíl ANC na hlasech aktuálně činí 40 %.

Následuje Demokratická aliance s 22 %, Kneset v čele s bývalým prezidentem Jacobem Zumou s 15 % a Strana elektronické fronty s 9 %.

Konečné výsledky by se měly objevit o víkendu.

Od prvních demokratických voleb v zemi v roce 1994, kdy se úřadu ujal Nelson Mandela, má ANC vždy více než 50 % průzkumů.

Podpora pro stranu ale dramaticky poklesla kvůli hněvu nad rostoucí mírou korupce, nezaměstnanosti a kriminality.

Jedna žena, která volila ANC v každých volbách po dobu 30 let, tentokrát přešla k Demokratické alianci s tím, že je chce úplně odstavit od moci kvůli krizi životních nákladů a častým výpadkům elektřiny.

Pro BBC řekla: „Tento výsledek není dobrý. Chtěla jsem ji dostat z vlády. Musíme dát šanci někomu jinému.“

Politický analytik Sanosha Naidoo pro BBC řekl, že ačkoli stále existuje spousta nezapočtených hlasů, nebylo možné, aby ANC dosáhlo 50 % potřebných k vytvoření vlády samostatně. Řekla, že nejlepší, v co mohla doufat, je 45 %.

Proto, aby si strana udržela moc, bude muset vytvořit koalici s jednou nebo více stranami.

Gwede Mantashe, prezident ANC, řekl, že jeho strana pravděpodobně nevytvoří alianci se středopravicovou Demokratickou aliancí, která je v současnosti na druhém místě s 22 % hlasů.

Pro ANC byly politiky posílení postavení černochů – zaměřené na poskytnutí podílu černochů na ekonomice poté, co byli vyloučeni během éry apartheidu – „nevyjednávatelné“.

Komentář k fotce, Podpora DA v těchto volbách roste

Dodal, že jakýkoli koaliční partner bude muset souhlasit s návrhem zákona o národním zdravotním pojištění, který byl podepsán začátkem tohoto měsíce.

DA se staví proti politice NHI i ANC týkající se zmocnění černochů.

Navzdory neochotě ANC spojit se s Demokratickou aliancí její vůdce John Steenhausen tento nápad nevyloučil.

Pokud bude dosaženo spojenectví s ANC, bude jen málo věcí, o kterých se nebude jednat, řekl Steenhausen.

„Respektujte právní stát, ústavu a sociálně tržní ekonomiku, která přistupuje k soukromému sektoru jako k partnerům v agendě růstu.

„Nulová tolerance vůči korupci a rozmisťování zaměstnanců a absolutní zaměření na hospodářskou politiku, která rozvíjí pracovní příležitosti.“

Steenhausen také BBC řekl, že se bude muset před volbami poradit s koaličními partnery, než bude zvažovat jakákoli jednání.

Jako potenciální koaliční partnery ale vyloučil EFF a stranu MK, které prosazují zabavení půdy vlastněné bílými a znárodnění dolů.

„Věřím, že nestabilita není v zájmu země. Aliance s Jihoafrickou stranou radikální levice Knesetu a EFF vytvoří stejnou politiku, která zničila Zimbabwe a zničila Venezuelu,“ řekl.

Jednou z možností je vytvoření koalice mezi stranou bývalého poslance a ANC jak v KwaZulu-Natal, tak na národní úrovni – ale vzhledem k napjatým vztahům mezi oběma stranami se to zdá nepravděpodobné.

Ačkoli byl Zuma suspendován z ANC, zůstává členem. Zdálo se, že navrhuje dohodu s ANC, pokud nahradí prezidenta Cyrila Ramaphosu jako vůdce.

„Mám problém s vedením ANC, ne se samotnou ANC nebo jejími členy,“ řekl nedávno BBC.

O možnosti uzavřít povolební dohodu s ANC se ale zdráhal.

Další možností je spolupráce s EFF, kterou vede Julius Malema, bývalý vedoucí mládeže Afrického národního kongresu. Obě strany v současnosti tvoří koalici, která řídí Johannesburg, největší město země.

Ve volbách se uchází rekordní počet 70 stran a 11 nezávislých, protože Jihoafričané volí nový parlament a devět regionálních zákonodárných shromáždění.

Demokratická aliance podepsala dohodu s 10 z nich, souhlasila s vytvořením koaliční vlády, pokud získají dostatek hlasů k odstranění ANC od moci.

To však nezahrnuje EFF nebo MK, které by byly potřeba k vytvoření většiny.

Zatímco se strany snaží vytvořit koalice, bývalý keňský prezident Uhuru Kenyatta, který vede volební pozorovatelskou misi Africké unie v Jižní Africe, nabídl několik rad pro vytváření koalic.

Řekl, že koaliční vlády se musí zaměřit spíše na oblasti shody než na rozdíly.

„Mohu jim jen popřát úspěch a doufat, že vedení přijme toto rozhodnutí lidí v pozitivním kontextu,“ řekl.

Další zprávy Ann Swee a Anthonyho Irungu

zdroj obrázku, Getty Images/BBC

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *