Vyšetřování českého zákonodárce ohledně sponzorování Číny: zpráva – POLITICO

Nizozemská média informovala, že český poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradel čelí oficiálnímu šetření, zda řádně nezveřejnil finanční podporu čínské mise v Evropské unii.

na Mluvený projev Pro nizozemský vyšetřovací věstník Sledujte penízeVysoký úředník potvrdil, že předseda Evropského parlamentu David Sassoli nařídil skupině klíčových členů Evropského parlamentu, aby prošetřila, zda Zahradel dodržoval pravidla nadace.

Mluvčí Evropského parlamentu uvedl, že „možná opatření související s kodexem chování jsou důvěrné“ a odmítl komentovat, zda probíhá vyšetřování.

Zahradel, prominentní konzervativní člen Evropského parlamentu a místopředseda Komise pro mezinárodní obchod, předsedal skupině přátelství mezi EU a Čínou, neformálnímu klubu členů Evropského parlamentu vstřícného k Číně, dokud ji Zahradel nedávno nezastavil poté, co o tom informovala Politico bezpečnostní obavy kolem skupiny.

Český zákonodárce v listopadu pro POLITICO řekl, že čínská delegace obdržela účet za zajištění akce v roce 2019. Ve své pozvání na akci slíbil svým hostům „šampaňské a předkrmy“. Sponzorství akce nebylo oficiálně prokázáno Finanční prohlášení Český europoslanec, ani v těch, které předložila hrstka členů, kteří mají být součástí neformální skupiny.

Zahradelovo prohlášení vyvolalo u dalších zákonodárců obavy, že ve svých finančních reklamách řádně nehlásil sponzorství. Vedoucí oficiální čínské delegace v německém parlamentu, člen Zeleného evropského parlamentu Reinhard Boutikofer, v únoru vyzval Sassoli, aby Zahradela vyšetřil a potrestal.

V dopise zaslaném společnosti Follow The Money bylo uvedeno, že Sasoli požádal poradní výbor, aby zvážil „jakékoli možné porušení povinnosti členů deklarovat jakoukoli podporu obdrženou v souvislosti s aktivitami skupiny přátelství mezi EU a Čínou“.

Kontroverze ohledně čínského sponzorství přišla po patách dlouhodobých obav o roli Skupiny přátelství mezi EU a Čínou, která posílila přátelské vazby s Pekingem v Evropském parlamentu a byla kritiky vnímána jako mluvčí čínské propagandy.

READ  Zřítila se populistická vlna ve střední Evropě?

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *