Vydáno stavební povolení pro český výzkumný reaktor: nový jaderný

28. března 2022

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení ke stavbě výzkumného reaktoru VR-2. Výstavba a provoz podkritického reaktoru má být dokončen do konce letošního roku.

Klip z reaktoru VR-2 (Foto: CTU)

FJFI zahájila projekt VR-2 v roce 2014. V roce 2020 získala povolení pro stavbu reaktoru.

„Po více než ročním hodnocení, dlouhých diskusích se žadatelem a komplexní práci na obou stranách nyní SÚJB vydal povolení k výstavbě Subkritického experimentálního bazénu VR-2,“ oznámil regulátor začátkem tohoto měsíce.

SÚJB konstatoval, že „vyhodnocení výchozí bezpečnostní zprávy a přiložených dokumentů požadovaných v souladu s atomovým zákonem provedl tým odborníků SÚJB ve spolupráci se Státním ústavem radiační ochrany.“ „Jde o první stavební povolení pro jaderné zařízení s jaderným reaktorem vydané SÚJB v souladu s aktuálním atomovým zákonem. Dalším krokem bude vydání provozní licence od SÚJB, kterou ČVUT plánuje v nejbližší době realizovat. „

VR-2 bude podkritický, což znamená, že nebude dostatek paliva k udržení řetězové štěpné reakce. Jeho práce lze dosáhnout pouze externím zdrojem neutronů. Jakmile je zdroj vypnut, štěpení se zastaví. To umožňuje jednodušší konstrukci a konstrukci reaktoru. Vychází z montážního uspořádání nádoby reaktoru, ve které je vnitřní instalace s palivovými tyčemi tvořícími aktivní zónu. Médiem bude demineralizovaná voda.

Nerezová válcová reaktorová nádoba má průměr 1,3 m, výšku 1,7 m, tloušťku stěny 8 mm a dno 10 mm. Nádoba bude mít dva symetrické otvory o průměru 128 mm pro montáž radiálních hliníkových potrubí. Jeden z kanálů bude trvalou součástí nádoby reaktoru a bude sloužit k umístění zdroje neutronů typu DD pro řízení reaktoru. Druhý kanál bude sloužit pro experimentální účely. Jednotlivé komponenty jsou postupně dodávány na základě výběrového řízení širokému spektru tuzemských firem.

READ  Volejbal v Oregonu utrpěl první prohru v sezóně | Sportovní

Aktivní zóna bude obsahovat směs obohaceného a přírodního uranového paliva ve formě palivových tyčí. V případě obohaceného paliva je to oxid uraničitý s 10% obohacením uranu-235 a přírodní uran je ve formě kovového uranu. Vysoká škola už má palivo pro nový reaktor. Do Prahy jsem přijel v červnu 2018 z Aalto University ve Finsku.

VR-2 poskytne řadu experimentálních a školicích příležitostí. Hlavní část aktivit bude tvořit výuka studentů jaderného inženýrství. Zařízení bude využíváno při výuce laboratorních úloh. Poslouží také k provádění experimentů v bakalářských, diplomových a doktorských pracích. Kromě vzdělávacích aktivit bude sloužit i k provádění výzkumných experimentů.

Nový reaktor bude postaven ve stejné reaktorové hale jako výzkumný reaktor VR-1, který je v provozu od roku 1990.

„Nový reaktor je relativně malý, takže ho můžeme umístit do stejné reaktorové haly, kde už máme školní reaktor VR-1 Sparrow,“ řekl Jan Rataj, vedoucí jaderných reaktorů FJFI. „Využíváme tedy stávající infrastrukturu, nejen technickou, ale i navazující laboratoře, učebny a samozřejmě bezpečnostní a administrativní podporu.“

Odhadované náklady na stavbu VR-2 bez zahrnutí nákladů na pohonné hmoty a čas zaměstnanců oddělení jsou přibližně 8 milionů Kč (360 000 USD), z čehož 6,6 milionů Kč bude financovat Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Výzkum a napsaný Global Nuclear Energy NewsYou May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.