výbuch sopky na ostrově Atlantského oceánu; Sopečná láva ohrožuje některé domovy

Madrid (AFP) – Sopka na španělském atlantickém ostrově La Palma vybuchla v neděli po týdnu nahromaděné seismické aktivity, což přimělo úřady urychlit evakuaci 1000 lidí, když láva proudila směrem k izolovaným domům na hoře.

Institut vulkánů na Kanárských ostrovech informoval o výbuchu sopky Cumbre Vieja, která naposledy vybuchla v roce 1971. Po sopečném hřbetu, který vědci pozorně sledovali poté, co se pod povrchem nahromadila roztavená láva, vybuchly obrovské červené chocholy zakončené černým a bílým kouřem. A dny malých zemětřesení.

Bezprostředně nebyly hlášeny žádné zranění ani úmrtí při výbuchu, řekl televizi Kanárské ostrovy Mariano Hernandez, prezident ostrova La Palma. Řekl, že existuje pět erupčních bodů, z nichž dva chrlí magma.

Erupce nastala v oblasti známé jako Cabeza de Vaca na západním svahu sopečného okraje, když sestupovala k pobřeží. Ve spodní části černých trysek, které střílely kameny do vzduchu, byly vidět červené pigmenty.

Černá láva tekoucí s hořící špičkou klouzala k některým domům ve vesnici El Paso. Starosta Sergio Rodriguez uvedl, že 300 lidí v bezprostředním nebezpečí bylo evakuováno ze svých domovů a posláno na fotbalový stadion El Paso. Silnice byly kvůli výbuchu uzavřeny a úřady vyzvaly Al-Gharib, aby se k oblasti nepřibližoval.

La Palma s 85 000 obyvateli je jedním z osmi ostrovů ve španělském souostroví Kanárské ostrovy u západního pobřeží Afriky. V jejich nejbližším bodě k Africe jsou 100 kilometrů (60 mil) od Maroka.

I když je příliš brzy na to, abychom věděli, jak dlouho tato erupce bude trvat, „předchozí sopečné erupce na Kanárských ostrovech trvaly týdny nebo dokonce měsíce,“ řekla místní televizní stanici RTVC Itahisa Dominguez, vedoucí seismologického oddělení Španělského národního geologického ústavu. .

K poslední erupci podvodní sopky na Kanárských ostrovech došlo u pobřeží ostrova El Hierro v roce 2011. Tato erupce trvala pět měsíců.

READ  Rusko překonalo rekord s více než 1 000 úmrtí na COVID-19 za 24 hodin

Španělský premiér Pedro Sanchez zrušil cestu do New Yorku, aby se zúčastnil Valného shromáždění OSN, aby mohl cestovat z pevninského Španělska na souostroví Kanárské ostrovy.

Dny po tom, co vědci nazývají „rojem zemětřesení“, úřady v La Palmě již začaly evakuovat obyvatele s omezenou pohyblivostí v neděli krátce před otevřením země. Oblast poblíž jižního cípu ostrova, kde se nacházejí kopce, není hustě osídlena. Obyvatelům pěti blízkých vesnic již bylo řečeno, že jsou v pohotovosti a připraveni v případě erupce opustit své domovy.

Zemětřesení o síle 3,8 magnitudy bylo zaznamenáno předtím, než sopka vybuchla, protože na povrchu byly cítit vibrace ze seismické aktivity.

Silnější zemětřesení “pravděpodobně pocítí a mohou způsobit poškození budov,” uvedl vědecký výbor plánu prevence vulkánu. Panel odborníků také poznamenal, že části jihozápadního pobřeží ostrova hrozí sesuv půdy a skalní pády.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *