Výbuch mešity v Kábulu: nejméně 10 mrtvých, mnohem více obávaných

Soukromý kanál Afghan Tolo News s odvoláním na očitého svědka uvedl, že k explozi došlo v oblasti města Faraji Alaeddin.

Nevládní organizace Emergency, která poskytuje bezplatnou lékařskou a chirurgickou léčbu afghánským civilistům, ve svém tweetu na Twitteru uvedla, že po výbuchu bylo v nemocnici ošetřeno 20 zraněných.

V pátek zástupce mluvčího OSN uvedl, že v době útoku byli v mešitě Khalifa Sahib nejméně dva zaměstnanci OSN a jejich rodiny.

Farhan Haq řekl, že útok odsoudil „nejdůrazněji“ a označil jej za „nejnovější ze série nevybíravých útoků na civilní cíle“.

Mluvčí Talibanu Zabihullah Mujahid uvedl v prohlášení zveřejněném v pátek na Twitteru Řekl, že odsuzuje útok, ke kterému došlo několik dní před koncem ramadánu.

„Důrazně odsuzujeme dnešní výbuch v mešitě v šestém kábulském obvodu,“ napsal v pátek Mudžáhid na Twitteru. „Brutální zabíjení během tohoto půstu je dílem kruhů, které nemají nic společného s islámem nebo státem.“

Dodal: „Islámský emirát vyjadřuje svou nejhlubší soustrast rodinám obětí a pachatelé těchto zločinů budou brzy nalezeni a potrestáni, dá-li Bůh.“

Týdny smrtelných útoků

Série smrtících explozí zaměřených hlavně na šíitské Hazary Komunita a mnoho afghánských měst bylo v posledních dvou týdnech otřeseno.

Mujahid, mluvčí Talibanu, řekl, že 33 lidí bylo minulý týden zabito a desítky zraněny při výbuchu v mešitě v afghánské provincii Kunduz během pátečních modliteb.

Tato exploze následovala po jiných útocích v předchozích dnech – jednom v severoafghánském městě Mazar-i-Sharif a dalším v Kundúzu, spolu s několika výbuchy na začátku týdne na střední škole a vzdělávacím středisku v západním Kábulu.

K většině nedávných útoků se přihlásila organizace přidružená k ISIS a odpůrce Talibanu ISIS-Khorsan (ISIS-K). K pátečnímu výbuchu se nepřihlásila žádná skupina.

Mostafa Salem ze CNN, Nicola Karim a Hannah Ritchie ze CNN přispěli k této zprávě.

READ  Těhotná novozélandská reportérka se obrací na Taliban s žádostí o karanténu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.