Výbuch ledovce v Indii: V Uttarakhandu probíhá rozsáhlá záchranná operace

Záchranné týmy pracovaly celou noc, aby našly přeživší uvězněné pod troskami. Většina nezvěstných jsou pracovníci ze dvou hydroenergetických projektů zasažených sněžením v uttarakhandské čtvrti Chamoli.

Scény z nedělní katastrofy viděly, jak budovy a stromy ničí lidi a lidi, než rychle tekoucí voda a kameny překročily úzké údolí a v malé vodní elektrárně narazily do přehrady.

Uttarakhandský policejní šéf Ashok Kumar v pondělí řekl CNN, že z postižené oblasti bylo získáno 20 těl. Řekl, že dalších 177 lidí je stále nezvěstných, včetně 35 pracovníků, o nichž se předpokládá, že byli uvězněni v tunelu v rámci velkého státního projektu vodní energie.

Asi 1300 lidí bylo kvůli lavině odříznuto ve 13 vesnicích, uvedl v pondělí vysoký policejní šéf Uttarakhandu Ashok Kumar.

Záchranáři dorazili do 13 vesnic do pondělního odpoledne a nyní v nich probíhají záchranné práce, řekl Kumar.

Mezitím se záchranné práce zaměřují na odstraňování trosek a úlomků z dolu, kde se předpokládá, že bude uvězněno 35 pracovníků. Podle příspěvku na Twitteru z Uttarakhandské státní tiskové informační kanceláře se záchranným jednotkám podařilo v pondělí vyčistit ústí tunelu.

Předsednictvo ocenilo „neúnavné úsilí indických vojáků“ a uvedlo, že v této oblasti stále probíhají záchranné akce.

Podle agentury Reuters se týmům podařilo vyvrtat 150 km do 2,5 km dlouhého tunelu, ale množství trosek postup zpomalilo.

Podle Kumara v neděli zachránili záchranáři z malého tunelu ve stejné oblasti 12 živých lidí.

8. února 2021 se pracovníci indicko-tibetské pohraniční policie (IDBP) účastní záchranné akce při vodním projektu ve vesnici Reni ve čtvrti Chamoli v Uttarakhandu.
Ekologicky citlivý himálajský region je náchylný k povodním a sesuvům půdy. Existují také himálajské ledovce Zranitelný rostoucími globálními teplotami Kvůli změně klimatu způsobené člověkem.
Jak se led taje, ledovce jsou nestabilní a začínají ustupovat. Mohou se tvořit velká ledovcová jezera, a když se části ledovce před ním rozpadnou, uvolní vodu zachycenou za nimi. Studie z roku 2019 Objeveno v himálajských ledovcích Taje dvakrát rychleji než v minulém století a každý rok ztrácí půl metru sněhu.
Tato fotografie národních sil pro reakci na katastrofy ukazuje, jak pracovníci NDRF zachraňují pracovníky u jednoho z vodních projektů ve vesnici Reni v okrese Samoli.

Jiní poukazují na vysokou úroveň výstavby na státních řekách, která v posledních letech zaznamenala nárůst vodních přehrad, projektů a infrastrukturních zařízení, jako jsou silnice a nový vývoj.

Aktivisté v oblasti životního prostředí Varováno po dlouhou dobu Úředníci popsali nedělní sesuv půdy jako ošklivou událost, rozsáhlou ekologickou katastrofu v himálajském státě.

„Jedná se o jednorázový incident. Ledovec se zlomil a všechny trosky spadly a zaplavily zde energetický projekt,“ uvedl utaharakandský policejní úředník Kumar.

READ  Zelenskyj navštívil Bulharsko a Českou republiku a získal podporu pro kandidaturu Kyjeva na členství v NATO Světové zprávy Apr

Nedělní povodně přinesly vzpomínky na podobnou katastrofickou událost v roce 2013, kdy byl stát zasažen takzvanou „himálajskou tsunami“ hlavním ministrem regionu. Podle agentury Reuters povodně zabily nejméně 6000 lidí.

Záchranné operace pokračovaly v pondělí poblíž projektu vodní elektrárny Tulikanga poté, co se zlomil úsek ledovce Nanda Devi v indické čtvrti Uttarakhand v Chamoli.

Rozšířené poškození

Hlavní ministr Trivendra Singh Rawat na nedělní tiskové konferenci uvedl, že „Uttarákhand byl svědkem strašlivé katastrofy“ a vláda očekává „významné ztráty na lidských životech a infrastruktuře“.

Po 10. hodině místního času se zlomila část ledovce Nanda Devi a poslala potoky z údolí řeky Tully Ganga, 500 km severně od Nového Dillí, uvedli úředníci.

Většina zkázy byla soustředěna na dva vodní projekty. Energetický projekt Rišikeš – malá přehrada o výkonu 13,2 megawattů – byl při povodních zcela vyplaven, uvedlo v pondělí indické ministerstvo energetiky.

Hlavní ministr uvedl, že v době, kdy voda zasáhla vodu, pracovalo v elektrárně 35 lidí a „bylo nezvěstných 29 až 30 lidí“. Stoupající voda přiměla orgány vydat oznámení o nouzové evakuaci pro veřejnost Alaknanda žije dále po řece.

Manuální fotografie Státních jednotek reakce na katastrofy, které řídí záchranné operace poblíž vodní elektrárny Tuliganga v okrese Chamoli v Uttarakhandu.

Vzhledem k tomu, že v údolí vznikaly přívalové povodně, způsobily rozsáhlé škody na druhém a největším vodním projektu o výkonu 520 MW ve výstavbě, 5 kilometrů od druhého projektu. Bylo zaměstnáno asi 176 pracovníků V lokalitě Tapovan Vishnugot Hydroelectric Project má dva doly a je ve vlastnictví státu NTPC, největší energetické společnosti v Indii.

Varoval, že ve druhém tunelu může být uvězněno více než 30 pracovníků. Záchranáři se k nim snaží dostat, ale okolní silnice je poseta sutinami.

Svědek agentuře Reuters řekl, že lavina prachu, hornin a vody přišla bez varování.

„Přišlo to příliš rychle a nebyl čas nikoho varovat,“ řekl telefonicky agentuře Reuters Sanjay Singh Rana, obyvatel horního toku řeky ve vesnici Raini v Uttarakhandu. „Cítil jsem se, jako bychom byli také biti.“

READ  "Možná bude Česko tím smolařem, který nás může překvapit": Komentátor před mistrovstvím světa v ledním hokeji

Indický premiér Narendra Modi poslal po katastrofě zprávu podpory. „Neustále sleduji nešťastnou situaci ve státě Uttarakhand,“ tweetoval.

„Indie stojí za Uttarakhandem a národ se modlí za bezpečnost všech tamních obyvatel. Pokračuje v rozhovoru s vyššími úředníky a dostává informace o nasazovacích, záchranných a záchranných operacích NDRF (National Disaster Response Force).“

Pohled na řeku Mandakini, přítok řeky Alaknanda poblíž okresu Rudraprayag ve státě Uttarakhand v Indii.

Odborníci tvrdí, že laviny jsou „klimatickým fenoménem“

Zatímco odborníci tvrdí, že je příliš brzy na to, aby bylo možné přesně určit, co vedlo k nedělní lavině, tvrdí, že globální oteplování způsobené člověkem rozhodně funguje.

Dr. Angal Prakash, ředitel výzkumu na indické škole podnikání na Bharathi Institute of Public Policy, řekl: „Vypadá to jako událost změny klimatu.“

„Primárním důkazem, který vidíme, je, že ledovce padají a tají se kvůli globálnímu oteplování,“ řekl Prakash, který byl autorem Mezinárodního výboru OSN pro změnu klimatu. Klíčová zpráva o oceánu a kryosféře.

Zpráva z roku 2019 dokumentuje „Jak změna klimatu změnila region, aby zvýšila četnost a rozsah přírodních katastrof“.

Pozůstatky přehrady přes řeku v Tapovanu 8. února.

Prakash říká, že lavina a povodeň mohou být dny pryč a může trvat několik dní, než se dostaneme do některých vesnic nacházejících se na kopcích a údolích.

„Tato místa potřebují základní vybavení, jako je infrastruktura, voda, silnice a kanalizace,“ řekl Prakash a dodal: „Potřebujeme zde rozvoj, protože jsou to některé z nejchudších oblastí.“

Musí se však soustředit na to, jaký druh rozvoje a projektů se staví a jaký dopad budou mít na životní prostředí, řekl.

K hlášení přispěli Akansha Sharma a Rishabh Pratap z CNN.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *