Výbuch ledovce v Indii: V Uttarakhandu probíhá rozsáhlá záchranná operace

Záchranné týmy pracovaly celou noc, aby našly přeživší uvězněné pod troskami. Většina nezvěstných jsou pracovníci ze dvou hydroenergetických projektů zasažených sněžením v uttarakhandské čtvrti Chamoli.

Scény z nedělní katastrofy viděly, jak budovy a stromy ničí lidi a lidi, než rychle tekoucí voda a kameny překročily úzké údolí a v malé vodní elektrárně narazily do přehrady.

Uttarakhandský policejní šéf Ashok Kumar v pondělí řekl CNN, že z postižené oblasti bylo získáno 20 těl. Řekl, že dalších 177 lidí je stále nezvěstných, včetně 35 pracovníků, o nichž se předpokládá, že byli uvězněni v tunelu v rámci velkého státního projektu vodní energie.

Asi 1300 lidí bylo kvůli lavině odříznuto ve 13 vesnicích, uvedl v pondělí vysoký policejní šéf Uttarakhandu Ashok Kumar.

Záchranáři dorazili do 13 vesnic do pondělního odpoledne a nyní v nich probíhají záchranné práce, řekl Kumar.

Mezitím se záchranné práce zaměřují na odstraňování trosek a úlomků z dolu, kde se předpokládá, že bude uvězněno 35 pracovníků. Podle příspěvku na Twitteru z Uttarakhandské státní tiskové informační kanceláře se záchranným jednotkám podařilo v pondělí vyčistit ústí tunelu.

Předsednictvo ocenilo „neúnavné úsilí indických vojáků“ a uvedlo, že v této oblasti stále probíhají záchranné akce.

Podle agentury Reuters se týmům podařilo vyvrtat 150 km do 2,5 km dlouhého tunelu, ale množství trosek postup zpomalilo.

Podle Kumara v neděli zachránili záchranáři z malého tunelu ve stejné oblasti 12 živých lidí.

8. února 2021 se pracovníci indicko-tibetské pohraniční policie (IDBP) účastní záchranné akce při vodním projektu ve vesnici Reni ve čtvrti Chamoli v Uttarakhandu.
Ekologicky citlivý himálajský region je náchylný k povodním a sesuvům půdy. Existují také himálajské ledovce Zranitelný rostoucími globálními teplotami Kvůli změně klimatu způsobené člověkem.
Jak se led taje, ledovce jsou nestabilní a začínají ustupovat. Mohou se tvořit velká ledovcová jezera, a když se části ledovce před ním rozpadnou, uvolní vodu zachycenou za nimi. Studie z roku 2019 Objeveno v himálajských ledovcích Taje dvakrát rychleji než v minulém století a každý rok ztrácí půl metru sněhu.
Tato fotografie národních sil pro reakci na katastrofy ukazuje, jak pracovníci NDRF zachraňují pracovníky u jednoho z vodních projektů ve vesnici Reni v okrese Samoli.

Jiní poukazují na vysokou úroveň výstavby na státních řekách, která v posledních letech zaznamenala nárůst vodních přehrad, projektů a infrastrukturních zařízení, jako jsou silnice a nový vývoj.

Aktivisté v oblasti životního prostředí Varováno po dlouhou dobu Úředníci popsali nedělní sesuv půdy jako ošklivou událost, rozsáhlou ekologickou katastrofu v himálajském státě.

“Jedná se o jednorázový incident. Ledovec se zlomil a všechny trosky spadly a zaplavily zde energetický projekt,” uvedl utaharakandský policejní úředník Kumar.

READ  Čína je přesvědčena o zapojení svých společností do JE Dukovany v České republice

Nedělní povodně přinesly vzpomínky na podobnou katastrofickou událost v roce 2013, kdy byl stát zasažen takzvanou „himálajskou tsunami“ hlavním ministrem regionu. Podle agentury Reuters povodně zabily nejméně 6000 lidí.

Záchranné operace pokračovaly v pondělí poblíž projektu vodní elektrárny Tulikanga poté, co se zlomil úsek ledovce Nanda Devi v indické čtvrti Uttarakhand v Chamoli.

Rozšířené poškození

Hlavní ministr Trivendra Singh Rawat na nedělní tiskové konferenci uvedl, že „Uttarákhand byl svědkem strašlivé katastrofy“ a vláda očekává „významné ztráty na lidských životech a infrastruktuře“.

Po 10. hodině místního času se zlomila část ledovce Nanda Devi a poslala potoky z údolí řeky Tully Ganga, 500 km severně od Nového Dillí, uvedli úředníci.

Většina zkázy byla soustředěna na dva vodní projekty. Energetický projekt Rišikeš – malá přehrada o výkonu 13,2 megawattů – byl při povodních zcela vyplaven, uvedlo v pondělí indické ministerstvo energetiky.

Hlavní ministr uvedl, že v době, kdy voda zasáhla vodu, pracovalo v elektrárně 35 lidí a „bylo nezvěstných 29 až 30 lidí“. Stoupající voda přiměla orgány vydat oznámení o nouzové evakuaci pro veřejnost Alaknanda žije dále po řece.

Manuální fotografie Státních jednotek reakce na katastrofy, které řídí záchranné operace poblíž vodní elektrárny Tuliganga v okrese Chamoli v Uttarakhandu.

Vzhledem k tomu, že v údolí vznikaly přívalové povodně, způsobily rozsáhlé škody na druhém a největším vodním projektu o výkonu 520 MW ve výstavbě, 5 kilometrů od druhého projektu. Bylo zaměstnáno asi 176 pracovníků V lokalitě Tapovan Vishnugot Hydroelectric Project má dva doly a je ve vlastnictví státu NTPC, největší energetické společnosti v Indii.

Varoval, že ve druhém tunelu může být uvězněno více než 30 pracovníků. Záchranáři se k nim snaží dostat, ale okolní silnice je poseta sutinami.

Svědek agentuře Reuters řekl, že lavina prachu, hornin a vody přišla bez varování.

„Přišlo to příliš rychle a nebyl čas nikoho varovat,“ řekl telefonicky agentuře Reuters Sanjay Singh Rana, obyvatel horního toku řeky ve vesnici Raini v Uttarakhandu. „Cítil jsem se, jako bychom byli také biti.“

READ  Niagara Launcher je minimální Android launcher

Indický premiér Narendra Modi poslal po katastrofě zprávu podpory. „Neustále sleduji nešťastnou situaci ve státě Uttarakhand,“ tweetoval.

“Indie stojí za Uttarakhandem a národ se modlí za bezpečnost všech tamních obyvatel. Pokračuje v rozhovoru s vyššími úředníky a dostává informace o nasazovacích, záchranných a záchranných operacích NDRF (National Disaster Response Force).”

Pohled na řeku Mandakini, přítok řeky Alaknanda poblíž okresu Rudraprayag ve státě Uttarakhand v Indii.

Odborníci tvrdí, že laviny jsou „klimatickým fenoménem“

Zatímco odborníci tvrdí, že je příliš brzy na to, aby bylo možné přesně určit, co vedlo k nedělní lavině, tvrdí, že globální oteplování způsobené člověkem rozhodně funguje.

Dr. Angal Prakash, ředitel výzkumu na indické škole podnikání na Bharathi Institute of Public Policy, řekl: „Vypadá to jako událost změny klimatu.“

„Primárním důkazem, který vidíme, je, že ledovce padají a tají se kvůli globálnímu oteplování,“ řekl Prakash, který byl autorem Mezinárodního výboru OSN pro změnu klimatu. Klíčová zpráva o oceánu a kryosféře.

Zpráva z roku 2019 dokumentuje „Jak změna klimatu změnila region, aby zvýšila četnost a rozsah přírodních katastrof“.

Pozůstatky přehrady přes řeku v Tapovanu 8. února.

Prakash říká, že lavina a povodeň mohou být dny pryč a může trvat několik dní, než se dostaneme do některých vesnic nacházejících se na kopcích a údolích.

„Tato místa potřebují základní vybavení, jako je infrastruktura, voda, silnice a kanalizace,“ řekl Prakash a dodal: „Potřebujeme zde rozvoj, protože jsou to některé z nejchudších oblastí.“

Musí se však soustředit na to, jaký druh rozvoje a projektů se staví a jaký dopad budou mít na životní prostředí, řekl.

K hlášení přispěli Akansha Sharma a Rishabh Pratap z CNN.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *