Vůdce Hongkongu deklaruje zákony o „falešných zprávách“, jak se to týká svobody médií

Hongkongská vůdkyně Carrie Lam v úterý uvedla, že vláda pracuje na legislativě „falešných zpráv“, která by řešila „dezinformace, nenávist a lži“ v souvislosti s obavami o svobodu médií v globálním finančním centru.

Podle pekingských směrnic se Hongkong po zavedení komplexního zákona o národní bezpečnosti v roce 2020 rychle vydal autoritářským směrem, s novým tlakem na „vlastenectví“ ve většině aspektů městského života.

Generální oprava veřejnoprávního vysílání RTHK, vedená nově jmenovaným byrokratem bez mediálních zkušeností, je obecně považována za známku toho, že vládní červené čáry brzy obklíčí tisk, protože má i další odvětví, například vzdělávání.

Ve svém projevu na své týdenní tiskové konferenci Lam uvedla, že vláda hledá „falešné zprávy“, ale dodala, že nemá časový harmonogram legislativy.

„Zákon o falešných zprávách vyžaduje hodně výzkumu, zejména (o) tom, jak se vnější vlády vyrovnávají s tímto stále znepokojivějším trendem šíření nepřesných informací, dezinformací, nenávisti a lží na sociálních médiích,“ uvedla.

„Budeme to s touto otázkou myslet vážně, protože to způsobí tolika lidem.“

Hongkongská výkonná ředitelka Carrie Lam hovoří na slavnostním ceremoniálu u příležitosti Dne vzdělávání v oblasti národní bezpečnosti v čínském Hongkongu, 15. dubna 2021. Reuters / Lam Yeek

Její komentáře přicházejí den poté, co RTHK oznámila, že hlasatel neobnoví smlouvu novináře Nabily Kassira, který je známý svým prudkým výslechem Lama a dalších úředníků během masových protivládních protestů v roce 2019.

RTHK také začala odstraňovat některé ze svých archivů z kanálů Youtube a sociálních médií a vyzvala online aktivisty k zálohování určitého obsahu na blockchainových platformách.

Minulý měsíc soud usvědčil jiného novináře RTHK, Bao Choi, za nesprávný přístup k veřejným záznamům za dokument o policejním útoku na gangový útok na prodemokratické demonstranty, reportéry a kolemjdoucí v roce 2019.

Její dokument vyhrál cenu místního tisku den před rozhodnutím, což RTHK nepřijala.

Útok z července 2019 v severní čtvrti Yuen Long, kdy více než 100 mužů v bílých tričkách bilo na nádraží lidi hůlkami a tyčemi, vyvolalo rozsáhlou kritiku policie, včetně obvinění z tajné dohody s gangy tria, které policie popírá . Přečtěte si více

READ  Muži se vydávají za vojáky v okrese Franklin

Soudy dosud neodsoudily žádného z útočníků.

Reportéři bez hranic zařadili Hongkong na 80. místo ze 180, pokud jde o svobodu tisku, ve volném pádu za poslední desetiletí.

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *