VP Kamala Harrisová Jihočínské moře hovoří ve Vietnamu uprostřed soupeření USA a Číny

Americký viceprezident Kamala Harris přijíždí do Hanoje ve Vietnamu 24. srpna 2021. Harris je na oficiální cestě do jihovýchodní Asie, aby shromáždil regionální spojence v době, kdy je postavení globálního vedení USA ovlivněno spadem v Afghánistánu.

Evelyn Hochstein | AFP | Getty Images

Strategická soutěž mezi Spojenými státy a Čínou se stala středem pozornosti viceprezidenta Kamala Harrisová Její druhá noha začala Oficiální návštěva jihovýchodní Asie ve Vietnamu.

Harris ve středu řekl vietnamským představitelům v hlavním městě Hanoji, že je potřeba na Peking vyvíjet nátlak na jeho akce v Jihočínském moři. Vietnam je otevřeným odpůrcem obrovských územních nároků Číny na strategické vodní cestě.

„Musíme najít způsoby, jak vyvíjet tlak, a upřímně řečeno, vyvíjet tlak na Peking, aby dodržoval Úmluvu OSN o mořském právu a zpochybňoval její šikanu a nadměrná námořní obvinění,“ řekl Harris.

Úmluva OSN o mořském právu nebo Úmluva OSN o mořském právu je mezinárodní smlouvou, která definuje práva a povinnosti národů ve světových oceánech. Tvoří základ pro to, jak mezinárodní soudy, jako je Mezinárodní tribunál pro mořské právo, urovnávají námořní spory.

Následuje Harrisův komentář Její úterní projev v Singapuru, když řekla, že Peking pokračuje v „nátlaku, zastrašování a získávání drtivé většiny Jihočínského moře“.

Jihočínské moře je vodní cesta bohatá na zdroje a zásadní obchodní lodní trasa, kterou každoročně projdou biliony dolarů světového obchodu. Čína si nárokuje téměř celé moře – jeho části Některé země jihovýchodní Asie včetně Vietnamu, Malajsie a Filipín také tvrdí.

V roce 2016 soud u Stálého rozhodčího soudu Čínský požadavek odmítl Jako právně neopodstatněné – to bylo vládnoucím Pekingem ignorováno.

Kurd Za Harrisovu řeč v Singapuru Čínská státní média Amerického viceprezidenta obvinil ze snahy „vrazit klín“ mezi Čínu a její sousedy z jihovýchodní Asie.

READ  Evakuace 68 sirotků z Gazy na Západní břeh rozčiluje extrémní pravici v Izraeli: NPR

Podle agentury Reuters před jejím příchodem do Vietnamu v úterý večer uspořádala vietnamská premiérka Pham Minh Chinh a čínský velvyslanec ve Vietnamu dříve neohlášené setkání. Během setkání se čínský velvyslanec podle zprávy zavázal darovat Vietnamu dva miliony dávek vakcíny proti Covid-19.

Největší geopolitická soutěž

Zatímco Harrisová byla opatrná ohledně stávek v Pekingu, političtí analytici a bývalí diplomaté uvedli, že není pochyb o tom, že její cesta byla součástí americké strategie v soutěži s Čínou.

Kishore Mahbubani, prominentní bývalý singapurský diplomat, uvedl, že rivalita mezi Spojenými státy a Čínou je v tuto chvíli „největším“ geopolitickým problémem.

„Návštěva viceprezidenta Kamaly Harrise je jednoznačně součástí soutěže mezi Spojenými státy a Čínou,“ řekl CNBC Mahbubani, nyní významný pracovník Asijského výzkumného institutu na Národní univerzitě v Singapuru.pouliční značky asie„Středa.

„Jihovýchodní Asie bude pro tuto soutěž velmi důležitou arénou,“ řekl.

Pohled sdílí Curtis Chen, bývalý americký velvyslanec v Asijské rozvojové bance. Chen řekl, že vzestup Číny je „velkou výzvou zahraniční politiky“ pro Spojené státy a většinu světa, dokonce i v Číně Ohlasy v Afghánistánu kontinuální.

Spojené státy musí vynaložit veškeré úsilí na svůj zájem o jihovýchodní Asii a velkou část Asie, nejen o země, se kterými máme formální spojenectví.

Curtis Chen

Senior Fellow, Milken Institute

Prezident Joe Biden Čelí kritice kvůli tomu, jak zvládl stažení amerických sil z Afghánistánu. Toto téma vrhá stín na Harrisovu cestu do jihovýchodní Asie, protože reportéři zaměřili své otázky na Afghánistán na pondělní společné tiskové konferenci viceprezidenta se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem.

„Spojené státy musí vynaložit veškeré úsilí na svůj zájem o jihovýchodní Asii a opravdu hodně Asii, nejen o země, se kterými máme formální spojenectví,“ řekl CNN Chen, vedoucí pracovník institutu Milken.Squawk Box Asia„Středa.

„Když řeknu vše, nejde jen o diplomatické a vojenské závazky, ale o skutečnou obchodní angažovanost – a na to se musí Spojené státy také soustředit,“ dodal.

Přečtěte si více o vývoji v Afghánistánu:

Ve svých rozhovorech s premiérem SingapuruHarris diskutoval o problémech od dodavatelských řetězců po změnu klimatu a pandemii.

A oznámilo to ve Vietnamu, že Spojené státy darují dalších milion dávek Pfizer Vakcína proti Covid – zvýšení celkových darů USA zemi jihovýchodní Asie na šest milionů dávek. Harris také v Hanoji zahájil činnost nového amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pro jihovýchodní Asii.

Viceprezidentka má ve čtvrtek ukončit své turné po jihovýchodní Asii.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *