Voda na Marsu zmizela. To může být místo, kam šel.

„To znamená, že Mars byl velmi dlouho suchý,“ uvedla Eva Schillerová, postgraduální studentka na California Institute of Technology a hlavní autorka vědecké práce.

Dnes stále existuje voda ekvivalentní globálnímu oceánu o hloubce 65 až 130 stop, ale to většinou zmrzne na polárních ledových čepicích.

Planetární vědci již dlouho žasli nad starodávnými důkazy o proudění vody vytesanými na povrch Marsu – obrovskými kaňony, řešeními meandrujících říčních kanálů a deltami, když řeky tlačí sedimenty do jezer. Perseverance je nejnovější robotický průzkumník Marsu NASATo přistálo minulý měsíc Kráterové jezero„Vydáte se k deltě řeky na jejím okraji v naději, že najdete známky minulého života.

Bez stroje času neexistuje způsob, jak sledovat, kolik vody bylo na mladším Marsu před více než třemi miliardami let. Atomy vodíku, které dnes plují v marťanské atmosféře, však udržují strašidelný náznak starověkého oceánu.

Na Zemi je asi jeden z každých 5 000 atomů vodíku verze známá jako deuterium a je dvakrát tak těžká, protože její jádro obsahuje neutron i proton. (Jádro atomu vodíku běžného typu obsahuje pouze proton a žádné neutrony.)

Ale na Marsu je koncentrace deuteria významně vyšší, asi jedna ku 700. Vědci z Goddardova vesmírného letového střediska NASA, kteří Ohlásil jsem tento výsledek v roce 2015 Řekl, že by to mohlo být použito pro výpočet množství vody, ve které byl Mars. Mars možná začal s podobným poměrem deuteria k vodíku jako Země, ale frakce deuteria se postupem času zvyšovala, jak se voda odpařovala a vodík se ztrácel ve vesmíru, protože těžší deuterium z atmosféry uniká s menší pravděpodobností.

Problémem tohoto příběhu je, že Mars neztratil vodík dostatečně rychle, uvedl Renew Hu, vědec z laboratoře Jet Propulsion Laboratory NASA a další autor aktuální vědecké práce. Dr. Hu uvedl, že měření marťanské atmosféry a kolísajícího vývoje orbity NASA ukázaly, že současná míra, extrapolovaná po dobu čtyř miliard let, „může představovat malý zlomek ztráty vody“. „To nestačí k vysvětlení velké suchosti Marsu.“

READ  Aktuální informace o ptačí chřipce v okrese Berks

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *