Vlna veder: Západoevropské země počátkem léta vadnou, což zhoršuje obavy ze změny klimatu

Horko bylo tak intenzivní, že na luxusním anglickém závodišti Royal Ascot Racecourse došlo k vzácné změně protokolu: Hosté si mohli nasadit klobouky a bundy, jakmile královské rodiny zemřely.

„Vyhýbejte se nadměrnému vystavení slunci, hydratujte a pečujte o nejzranitelnější, aby netrpěli úpalem,“ radil španělský premiér Pedro Sanchez v Madridu během vhodné akce o desertifikaci.

Teploty dosáhly 40 °C (104 °F) v Madridu, pátek, národní počasí Informovala o tom agentura AEMET. Úroveň, kterou jsme tak brzy na začátku roku od roku 1981 neviděli.

Farmářská lobby uvedla, že regiony severní Itálie riskují ztrátu až poloviny své zemědělské produkce kvůli suchu, protože jezera a řeky začnou nebezpečně chátrat, což ohrožuje zavlažování.

Italské konsorcium veřejných služeb Utilitalia tento týden varovalo, že nejdelší řeka v zemi, Pád, zažívá nejhorší sucho za 70 let, což způsobilo, že mnohé z rozsáhlých severních vodních toků zcela vyschly.

Vlna veder přidala tlak na energetické systémy, protože poptávka po klimatizaci hrozí, že vyžene ceny nahoru, což ztěžuje budování zásob na ochranu proti dalším omezením dodávek ruského plynu.

‚Zdravotní rizika‘

Ve Francii místní úředník uvedl, že provincie Gironde kolem Bordeaux zakázala veřejné akce včetně koncertů a akcí pořádaných uvnitř bez klimatizace.

„Každý nyní čelí zdravotním rizikům,“ řekl guvernér Gironde Fabien Buccio rozhlasové stanici France Bleu.

Teploty na mnoha místech Francie letos ve čtvrtek poprvé atakují 40 stupňů Celsia a očekává se, že vyvrcholí v sobotu a stoupnou na 41-42 stupňů Celsia. Rekordní noční teplota na červen, 26,8 stupně Celsia, byla zaznamenána v jihofrancouzském Tarasconu.

14 správních oddělení bylo uvedeno do nejvyšší pohotovosti a školáci byli požádáni, aby v těchto oblastech zůstali uvnitř. Rychlostní limity byly sníženy v několika regionech, včetně okolí Paříže, aby se snížily emise výfukových plynů a nahromadění škodlivého smogu.

READ  Škeble zabavené rybářům na Filipínách

Britský Met Office uvedl, že pátek byl zatím nejteplejším dnem roku, kdy teploty v některých částech jihovýchodu přesáhly 32 stupňů Celsia.

Parky, bazény a pláže byly přeplněné, a zatímco mnozí si po dvou letech periodických pandemických omezení užívali den zábavy a svobody, někteří měli také obavy.

„Jsem z Kypru a teď na Kypru prší…a vařím se tady, takže se něco musí změnit. Musíme přijmout opatření ohledně změny klimatu dříve než později, protože nás všechny nepochybně znepokojuje,“ řekl. . Student Charlie Oxel navštíví Brighton v jižním Londýně.

„Teď si to užíváme, ale z dlouhodobého hlediska se můžeme obětovat.“

Středomořské země se stále více zajímají o to, jak změna klimatu ovlivní jejich ekonomiky a životy.

„Iberský poloostrov je stále suchší region, naše řeky tečou pomaleji a pomaleji,“ dodal španělský lídr Sanchez.

Hasiči bojují s lesními požáry v několika částech Španělska, nejvíce postiženo je Katalánsko na východě Španělska a Zamora poblíž západní hranice s Portugalskem.

Návštěvníci závodu se během Royal Ascot 2022 ochladí v horku, protože západní Evropu zasáhne vlna veder.

V Zamoře lehlo popelem 8 500 až 9 500 hektarů.

Oblak horkého vzduchu se v pátek Portugalsku vyhýbal, protože teploty nebyly tak vysoké jako v jiných evropských zemích a Lisabon měl pravděpodobně dosáhnout 27 stupňů Celsia.

Portugalská meteorologická agentura IPMA uvedla, že minulý měsíc byl nejteplejší za posledních 92 let. A varovala, že většina zemí trpí velkým suchem.

Hladiny vody v nádržích v Portugalsku klesají a přehrada Bravora je naplněna pouze z 15 %.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.