Vládnoucí strana v českém hlasování těsně prohrála. Premiér Babiš může být v zahraničí

Praha (AFP) – Středová strana premiéra Andreje Babiše těsně prohrála sobotní parlamentní volby v České republice, což je překvapivý vývoj, který by mohl znamenat konec vlády miliardáře populisty u moci.

Dvoudenní volby na obsazení 200 křesel v dolní komoře parlamentu České republiky proběhly krátce poté, co Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů oznámilo podrobnosti o finančním jednání Babes v zahraničí v projektu nazvaném „Pandořiny papíry“. Sedmasedmdesátiletý Babiš popřel jakékoli provinění.

S počtem hlasů od 99,7% volebních místností Český statistický úřad uvedl, že Ma’an, třístranná liberálně-konzervativní koalice, získala 27,7% hlasů, čímž porazila Babišovo ANO (Ano), které získalo 27,2%.

V další ráně pro populisty země získala další středo-levicová liberální koalice Pirátské strany a STAN, což je skupina starostů, 15,5% hlasů, aby získala třetí místo, informovalo předsednictvo pro sčítání lidu.

Obě koalice mají společně dostatečnou podporu k sestavení nové vlády.

___

Toto je naléhavá aktualizace zpráv. Níže následuje předchozí příběh pro Associated Press.

Částečné výsledky v sobotu ukázaly, že parlamentní volby v České republice vedl centristické hnutí ANO (ANO) vedené miliardářským populistou Andrejem Babišem, a to navzdory Babesově bouřlivému prvnímu období s několika skandály.

Dvoudenní volby na obsazení 200 křesel v dolní komoře parlamentu České republiky proběhly krátce poté, co Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů oznámilo podrobnosti o finančním jednání Babes v zahraničí v projektu nazvaném „Pandořiny papíry“. Sedmasedmdesátiletý Babiš popřel jakékoli provinění.

Poté, co Český statistický úřad v sobotu sečetl téměř 30% ze 14 900 volebních místností v zemi, získalo ANO 30,1% hlasů. Před čtyřmi lety získala 29,6%.

ANO sledovalo dvě koalice vytvořené pěti stranami – skupinou napravo a jednou nalevo – ve snaze zbavit populistického premiéra moci.

Středopravá aliance „Spolu“ získala 23,9% hlasů, zatímco středolevá koalice Pirátské strany a STAN, skupiny starostů a nezávislých kandidátů, se umístila na třetím místě s podporou 13,5%.

READ  Sport v televizi: neděle 31. října 2021

Protiimigrační a protimuslimská síla České republiky, Strana svobody a přímé demokracie, se umístila na čtvrtém místě s podporou 10,9%, zatímco levicoví sociální demokraté, kteří byli součástí Papisovy předchozí koaliční vlády, byli jediní. Další strana získává poslanecké mandáty s podporou 5,1%.

Konečné výsledky budou zveřejněny později v sobotu. Očekává se, že Euroskeptic Babes bude hledat novou koaliční vládu ve východoevropské zemi, která je členem Evropské unie i NATO.

Při vyšetřování Pandora Papers konsorcium tvrdilo, že Babes investoval více než 20 milionů dolarů do skořepinových společností na nákup 16 nemovitostí ve Francii. Bandura Papers poskytly podrobnosti o tom, kolik nejbohatších a nejmocnějších lidí na světě údajně skrývá své bohatství před výběrem daní.

Před hlasováním vedl euroskeptický Babiš menšinovou koaliční vládu ANO a sociálních demokratů ve východoevropské zemi, která je členem Evropské unie i NATO. Vládl také s podporou disidentských komunistů.

Během své agresivní kampaně líčil Babiš imigraci jako hrozbu, přestože jeho země není typickou destinací pro žadatele o azyl a uprchlíky. Odsoudil také plán 27 států Evropské unie na boj proti změně klimatu.

Nevyloučil, že vytvoří koalici se Svobodou a přímou demokracií, stranou, která chce vyvést Českou republiku z Evropské unie a uspořádat referendum o jejím členství v NATO.

© Copyright The Times Colonists

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *