Vladimir Kara-Murza byl zatčen v Moskvě po rozhovoru pro CNN, ve kterém kritizoval Putina

Ruské úřady v pondělí zatkly Vladimira Kara-Murzu – prominentního kritika Kremlu, který psal sloupky pro Washington Post protestující proti ruské válce na Ukrajině a porušování lidských práv.

Kara Morza byl zatčen před svým domem v Moskvě ve stejný den, jak o tom informovala CNN Rozhovor Vládu Vladimira Putina v něm označil za „vrahův režim“ a předpověděl, že ruská invaze na Ukrajinu povede k pádu ruského prezidenta.

Čtyřicetiletý Putinův kritik, který předtím přežil dvě otravy v letech 2015 a 2017, uvedl, že je zorganizoval Kreml v reakci na jeho výzvu k západním sankcím proti ruské vládě.

Rusko popřelo, že by bylo zdrojem otrav, které Kara-Murzu při obou příležitostech zanechaly v kómatu. Vyšetřování nezávislých organizací však zjistilo, že je sledovali členové stejné federální agentury, kteří údajně otrávili vězněného kremelského kritika Alexeje Navalného a nejméně tři další opoziční představitele.

Jeho manželka Jevgenia Kara-Morzaová v pondělí pozdě na Twitteru požadovala jeho okamžité propuštění. Napsala: „Ruské úřady se dvakrát pokusily zabít mého manžela za to, že požadoval tresty pro zloděje a vrahy, a teď ho chtějí uvrhnout do vězení, protože jejich krvavou válku nazval válkou.“

Kara Morza je dlouholetá kolegyně zesnulého vůdce ruské opozice Borise Němcova, který byl v roce 2015 zavražděn mimo Kreml. Kara Morza je spisovatel, dokumentární režisér a bývalý kandidát do ruského parlamentu a působil jako zástupce vůdce politické organizace. , Lidová strana svobody.

Sehrál klíčovou roli při přesvědčování Spojených států, Evropské unie, Kanady a Británie, aby v roce 2012 přijaly trestní zákony, známé jako Magnitského zákon, které se zaměřují na jednotlivce v Rusku i jinde, kteří se podílejí na porušování lidských práv.

Kara Morza má Napsal desítky sloupků kritizujících ruskou vládu Pro sekci Global Opinions The Post za posledních několik let – včetně té, která nedávno kritizovala Kreml potlačení nezávislých médií a opozice. Ruský parlament minulý měsíc schválil zákon, který ukládá tresty odnětí svobody až na 15 let za šíření toho, co považuje za „falešné“ zprávy o armádě, včetně označení invaze na Ukrajinu za „invazi“.

READ  Demokratičtí experti na zahraniční politiku se kvůli Pelosiové cestě na Tchaj-wan rozdělili: „Dobré pro ni“, „Není to dobrý nápad“

„Média, která se odvážila pravdivě informovat o Putinově útoku na Ukrajinu, byla jedna po druhé odříznuta a jejich webové stránky byly zablokovány,“ napsala Kara Morza 7.

Vydavatel The Post, Fred Ryan, vydal v úterý prohlášení, v němž chválí statečnost Cary Morzy. „Po otravách a dalších vážných hrozbách je toto hanebné zatčení posledním krokem v pokračujícím úsilí Vladimira Putina umlčet Karu Morzu a skrýt pravdu o zvěrstvech, kterých se Putin dopouští ve jménu ruského lidu,“ řekl Ryan. „Nikdo by se neměl nechat oklamat vykonstruovanými obviněními a pomluvou ruské vlády a Kara-Murza musí být okamžitě propuštěn.“

Kara Murza byl jedním z mála disidentů, kteří po válce a mediálních represích zůstali v Rusku. „Největší dar…, který můžeme dát Kremlu, bude těm z nás, kteří se postaví Putinovu režimu, a my ho můžeme opustit,“ řekl v pondělí v rozhovoru pro CNN+, novou vysílací službu sítě. To je vše, co od nás chtějí.

Ruská organizace pro lidská práva OVD-Info uvedla, že Kara-Murza byl zatčen ve stejný den a byl 15 dní držen v „administrativní věznici“.

Údajně byl obviněn z „nevhodného chování před policisty, změny směru pohybu, zrychlení tempa a snahy schovat se, když byl požádán o zastavení“. OVD-Info citoval obranný tým Kary Morzy, který uvedl, že pouze vystupoval z auta poblíž svého domova.

Kara Morza je třetí spisovatelkou spojenou s The Post, která v posledních letech čelí zatčení a pronásledování ze strany cizí vlády.

Jamal Khashoggi, saúdský spisovatel a disident, byl také přispěvatelem do World Views, když byl v říjnu 2018 zavražděn saúdskými agenty na konzulátu této země v Istanbulu. CIA dospěla k závěru, že saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán nařídil atentát na Chášukdžího, což byl závěr později potvrzený Vysokým komisařem OSN pro lidská práva po šestiměsíčním vyšetřování.

READ  Miliardě mladých lidí hrozí ztráta sluchu kvůli hlasité hudbě | Hluchota a ztráta sluchu

Jason Rezaiandopisovatel Washington Post v Teheránu v letech 2012 až 2016, strávil 544 dní ve vězení v Íránu bez soudu, než byl propuštěn na začátku roku 2016. Rezaian je nyní spisovatelem pro Global Opinions.

CNN, která rozhovor s Karou Morzou odvysílala, na žádost o komentář okamžitě nereagovala.

Tento článek byl aktualizován o nové informace a komentáře.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *