Vladimir Kara-Murza byl zatčen v Moskvě po rozhovoru pro CNN, ve kterém kritizoval Putina

Ruské úřady v pondělí zatkly Vladimira Kara-Murzu – prominentního kritika Kremlu, který psal sloupky pro Washington Post protestující proti ruské válce na Ukrajině a porušování lidských práv.

Kara Morza byl zatčen před svým domem v Moskvě ve stejný den, jak o tom informovala CNN Rozhovor Vládu Vladimira Putina v něm označil za „vrahův režim“ a předpověděl, že ruská invaze na Ukrajinu povede k pádu ruského prezidenta.

Čtyřicetiletý Putinův kritik, který předtím přežil dvě otravy v letech 2015 a 2017, uvedl, že je zorganizoval Kreml v reakci na jeho výzvu k západním sankcím proti ruské vládě.

Rusko popřelo, že by bylo zdrojem otrav, které Kara-Murzu při obou příležitostech zanechaly v kómatu. Vyšetřování nezávislých organizací však zjistilo, že je sledovali členové stejné federální agentury, kteří údajně otrávili vězněného kremelského kritika Alexeje Navalného a nejméně tři další opoziční představitele.

Jeho manželka Jevgenia Kara-Morzaová v pondělí pozdě na Twitteru požadovala jeho okamžité propuštění. Napsala: „Ruské úřady se dvakrát pokusily zabít mého manžela za to, že požadoval tresty pro zloděje a vrahy, a teď ho chtějí uvrhnout do vězení, protože jejich krvavou válku nazval válkou.“

Kara Morza je dlouholetá kolegyně zesnulého vůdce ruské opozice Borise Němcova, který byl v roce 2015 zavražděn mimo Kreml. Kara Morza je spisovatel, dokumentární režisér a bývalý kandidát do ruského parlamentu a působil jako zástupce vůdce politické organizace. , Lidová strana svobody.

Sehrál klíčovou roli při přesvědčování Spojených států, Evropské unie, Kanady a Británie, aby v roce 2012 přijaly trestní zákony, známé jako Magnitského zákon, které se zaměřují na jednotlivce v Rusku i jinde, kteří se podílejí na porušování lidských práv.

Kara Morza má Napsal desítky sloupků kritizujících ruskou vládu Pro sekci Global Opinions The Post za posledních několik let – včetně té, která nedávno kritizovala Kreml potlačení nezávislých médií a opozice. Ruský parlament minulý měsíc schválil zákon, který ukládá tresty odnětí svobody až na 15 let za šíření toho, co považuje za „falešné“ zprávy o armádě, včetně označení invaze na Ukrajinu za „invazi“.

READ  Exploze v Ghaně: Celé město bylo srovnáno se zemí po havárii náklaďáku s výbušninami

„Média, která se odvážila pravdivě informovat o Putinově útoku na Ukrajinu, byla jedna po druhé odříznuta a jejich webové stránky byly zablokovány,“ napsala Kara Morza 7.

Vydavatel The Post, Fred Ryan, vydal v úterý prohlášení, v němž chválí statečnost Cary Morzy. „Po otravách a dalších vážných hrozbách je toto hanebné zatčení posledním krokem v pokračujícím úsilí Vladimira Putina umlčet Karu Morzu a skrýt pravdu o zvěrstvech, kterých se Putin dopouští ve jménu ruského lidu,“ řekl Ryan. „Nikdo by se neměl nechat oklamat vykonstruovanými obviněními a pomluvou ruské vlády a Kara-Murza musí být okamžitě propuštěn.“

Kara Murza byl jedním z mála disidentů, kteří po válce a mediálních represích zůstali v Rusku. „Největší dar…, který můžeme dát Kremlu, bude těm z nás, kteří se postaví Putinovu režimu, a my ho můžeme opustit,“ řekl v pondělí v rozhovoru pro CNN+, novou vysílací službu sítě. To je vše, co od nás chtějí.

Ruská organizace pro lidská práva OVD-Info uvedla, že Kara-Murza byl zatčen ve stejný den a byl 15 dní držen v „administrativní věznici“.

Údajně byl obviněn z „nevhodného chování před policisty, změny směru pohybu, zrychlení tempa a snahy schovat se, když byl požádán o zastavení“. OVD-Info citoval obranný tým Kary Morzy, který uvedl, že pouze vystupoval z auta poblíž svého domova.

Kara Morza je třetí spisovatelkou spojenou s The Post, která v posledních letech čelí zatčení a pronásledování ze strany cizí vlády.

Jamal Khashoggi, saúdský spisovatel a disident, byl také přispěvatelem do World Views, když byl v říjnu 2018 zavražděn saúdskými agenty na konzulátu této země v Istanbulu. CIA dospěla k závěru, že saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán nařídil atentát na Chášukdžího, což byl závěr později potvrzený Vysokým komisařem OSN pro lidská práva po šestiměsíčním vyšetřování.

READ  Napětí v Číně: Prezident řekl, že Tchaj -wan neusiluje o vojenskou konfrontaci, ale bude bránit svoji svobodu

Jason Rezaiandopisovatel Washington Post v Teheránu v letech 2012 až 2016, strávil 544 dní ve vězení v Íránu bez soudu, než byl propuštěn na začátku roku 2016. Rezaian je nyní spisovatelem pro Global Opinions.

CNN, která rozhovor s Karou Morzou odvysílala, na žádost o komentář okamžitě nereagovala.

Tento článek byl aktualizován o nové informace a komentáře.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.