Vláda ČR schválila plán na získání úvěru z ozdravného fondu EU

Vláda ČR schválila plán na získání úvěru z ozdravného fondu EU

PRAHA (Reuters) – Středopravý český kabinet se ve středu dohodl, že bude usilovat o půjčku ve výši 137 miliard korun (6,25 miliardy dolarů) z fondů Evropské unie na obnovu po koronaviru, což je součást snah o posílení energetické transformace a zároveň snížení závislosti na ruském palivu. .

Půjčka, která při současných směnných kurzech odpovídá 5,76 miliardám EUR, bude kromě již poskytnutých grantů pocházet z nástroje Evropské unie pro obnovu a odolnost (RRF). Úřad vlády uvedl, že kromě úvěru se stát zaměří na další dotace za 33,4 miliardy korun.

Evropská unie vytvořila v roce 2021 svůj vlastní plán na přestěhování v hodnotě 724 miliard EUR, rozdělený mezi granty a půjčky na výdaje do roku 2026, a je navržen tak, aby pomohl ekonomikám zotavit se z recese pandemie COVID-19 a podpořil transformaci v energetickém sektoru.

Vláda uvedla, že peníze půjdou na energetické projekty nebo projekty na zlepšení přístupu k bydlení, protože vysoké náklady a zvýšení cen zasáhly kupce domů. Podporovány budou i vzdělávací projekty.

Formulace půjčky zvýší fiskální deficit země a zároveň se snaží deficity v nadcházejících letech snižovat.

Ministerstvo financí uvedlo, že vláda také v nové strategii schválené ve středu omezila svůj strukturální fiskální deficit na 2,75 % HDP pro rok 2024.

Vláda minulý měsíc představila balíček zvýšení daní a výdajů a uvedla, že to pomůže zvýšit celkový fiskální deficit, který byl nafouknutý hlubokým snížením daní a inflací vyvolaným zvýšením důchodů, na 1,8 % HDP v příštím roce.

Čísla deficitu nelze přímo porovnávat, protože strukturální mezera vstupuje do hry jako změny v hospodářském cyklu.

Fiskální rada země ve středu uvedla, že balíček úspor by měl v příštím roce snížit strukturální deficit na přibližně 1,4 % až 1,5 % HDP.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák ve středu řekl, že vláda zvažuje zacílit letošní schodek centrálního rozpočtu na 270 miliard korun z plánovaného schodku 295 miliard korun, který již hrozí nedostatkem příjmů.

READ  Aaron Brown skončil třetí na 200 m na úvodním podniku Diamantové ligy v Dauhá

Agentura ČTK uvedla, že předchozí vládní materiály ukazovaly na rok 2024 schodek práce 235 miliard korun. Vláda má rozpočet projednávat příští týden.

(1 dolar = 21,9130 Kč)

(1 euro = 23,7937 Kč)

(Reportáž Jason Hovett a Jan Lopatka; Střih Bill Berkrot a Alistair Bell)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *