Visegrádští „výtržníci“ slaví 30 let společně

Předsedové vlád zemí Visegrádské čtyřky, kteří se v Evropské unii někdy nazývají potížisté, se ve středu (17. února) setkali v Krakově u příležitosti 30. výročí jejich spolupráce.

Polský premiér Matthews Murawiecki přijal na zámku Wawel své maďarské, české a slovenské protějšky Viktora Orbána, Andreje Babise a Igora Matovi a také předsedu Evropské rady Charlese Michela.

Za posledních 30 let prošly předchozí čtyři komunistické země zásadní transformací: staly se členy Evropské unie a NATO a vybudovaly tržní ekonomiky.

Před tímto zasedáním ve stanovisku zveřejněném v Maďarsku a Polsku Orban uvedl, že „země Visegrádské skupiny mají odpovědnost chránit Evropu před vnějšími útoky a domácími imperiálními ambicemi“.

„Debaty v rámci Evropské unie o otázkách přistěhovalectví, demografické situaci, roli rodin a konfliktu mezi národní kulturou a multikulturalismem znovu upozornily na historickou povinnost střední Evropy,“ dodal.

Na středeční tiskové konferenci předsedy vlády a Michela však nebyla zmínka o tomto kulturním střetu, i když Orban dokázal na podporu své politiky účinně použít visegrádský vzorec.

Společnost V4, založená v únoru 1991 s tehdejšími polskými prezidenty Lechem Walesou, Vaslavem Havlem z tehdejšího Československa a Josephem Antalem z Maďarska ve Visegrádu v Maďarsku, původně definovala společnou spolupráci pro integraci s Evropskou unií.

Ve středu vyjádřili premiéři hrdost na hospodářský úspěch regionu.

Morawiecki to popsal jako „úspěšný příběh“, řekl: „Země V4 jsou motorem ekonomického rozvoje v Evropě,“ přičemž zdůrazňuje rychlý růst HDP, snižování nezaměstnanosti a zvyšování investic.

„Visegrádská skupina byla za posledních pět let mnohem silnější než dříve,“ uvedl po jednání. V roce 2015 se V4 proslavila v Evropské unii, když se na vrcholu krize divoce postavila proti přistěhovalecké politice v bloku.

Přestože byl region před pandemií jednou z nejrychleji rostoucích částí Evropské unie, neprojevilo se to ve stejném zvýšení osobního příjmu, což vedlo k určitému politickému zklamání.

READ  Nejlepší diplomat Pac zapletený do evropského podvodu s vízy: zpráva

Ekonomové také varovali, že pilíře jejich úspěchu – peníze EU, nízké mzdy, spoléhání se na německý obchod a investice továren – je také v budoucnu nechají zranitelnými.

Všechny země V4 mají relativně velký počet imigrantů žijících v zahraničí – přibližně 11 procent Poláků a 9 procent Čechů – a zvyšují potenciální sociální a ekonomické napětí.

Praskliny zakryté

Nejméně dva z V4, Polsko a Maďarsko, se s Evropskou unií hádali ohledně demokracie a právního státu, přičemž obě země jsou pod neustálým dohledem.

Český premiér Andrej Babiš, kterému předcházejí volby v říjnu, byl obviněn z podvodu prostřednictvím obvinění ze zpronevěry fondů Evropské unie – toto obvinění popřel.

Ve středu se Michel nezmínil o výzvě právního státu v Polsku a Maďarsku, ale uvedl, že „evropský politický projekt je založen na základních demokratických hodnotách“.

Zatímco země V4 se navzájem drží politiky, jako je imigrace a klima, objevily se také trhliny, protože Varšava a Budapešť se zdají být stále bojovnější a napadají demokratické normy.

Slovensko prosvítá

Loni v listopadu slovenská ministryně spravedlnosti Maria Kulikova kritizovala Polsko a Maďarsko za používání názvu V4 v nově zavedené „středoevropské perspektivě právního státu“.

Varovala také, že mezi visegrádskými zeměmi neexistuje žádná dohoda o takové iniciativě, a dodala, že tento pokus považuje za „zneužití ochranné známky V4“.

Slovensko je jediným členem eurozóny ve V4 a další tři země neprojevily zájem o vstup do měnového klubu.

Ve středu byl Matovi jediným premiérem, který uvažoval o rozdílech ve svých poznámkách.

„Někdy máme diskuse a argumenty, které zpochybňují existenci visegrádské skupiny a ptají se lidí, zda jsme v Evropské unii problémovými osobami, potřebujeme vždy jiný úhel pohledu nebo pozici. Není to pravda.“

„Pracujeme společně na přípravě společného postoje, společného rozhodnutí, které lze projednat s ostatními členskými státy Evropské unie,“ řekl Matovič.

READ  Nation and World News 2. února

Dodal: „To neznamená, že potřebujeme stejný názor na všechno, nebo že se musíme dohodnout na všem, co je mezi námi, nebo že se musíme dohodnout na všem v Evropské unii.“

Když byl dotázán na klíč k budoucímu úspěchu V4, poslal Orban Slovensku zahalený dopis, aby se zavázal ke skupině.

„Slovensko má ve spolupráci strategický význam. Spojuje severní část střední Evropy a jižní část. Je velmi důležité, abychom zůstali pohromadě, abychom zůstali jednotní a aby byly připraveny čtyři základní stavební kameny,“ uvedl Orban.

Jednání v Krakově se zaměřila na boj proti pandemii COVID-19, politiku Evropské unie v oblasti klimatu a migrace, vztahy s Běloruskem a Ruskem a posílení východního partnerství Evropské unie.

Vůdci Přijato Definování cílů V4, jako je prohloubení jednotného trhu Evropské unie, rozvoj energetické a dopravní infrastruktury v regionu, řádné fungování schengenského prostoru bez pasu, „konsensuální reforma“ azylové politiky EU, společná bezpečnostní a obranná spolupráce.

„Chceme zajistit, aby byla Evropa úspěšným projektem, a chceme zajistit, aby Evropa dokázala překonat všechny výzvy,“ uvedl Babis a dodal, že „je politováníhodné“, že Evropská unie nemá „jasný plán Schengen nebo pro západní Balkán a Srbsko. “

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *