Víkendové titulky: Praha vítá nezvykle teplý Štědrý den

počasí Na většině Česka je vidět deštivý Štědrý den

Na většině míst v České republice bude podle zpráv na Štědrý den zataženo a pršet Český meteorologický ústav. V Praze a dalších městech kvůli nezvykle vysokým teplotám roztál sníh a bílé Vánoce letos zažívají jen vysokohorské regiony po celé republice.

Kvůli teplé frontě, která se přes střední Evropu obvykle přesouvá koncem prosince, zažívá Praha bílé Vánoce jen zřídka. Největší sněžení zažila česká metropole na Štědrý den v roce 1969, kdy na Měřicí stanici Karlov zaznamenali celkem 29 cm. Nejvíce vánočních sněhových srážek v Česku napadlo v roce 1981, kdy v Jeseníkách napadlo 194 cm.

Domov Čeští hasiči nahlásili na Štědrý den 45 případů požárů

Hasiči v celé České republice nahlásili na Štědrý den 45 požárních výjezdů oproti 52 v roce 2021. Kvůli oslavám v domácnostech kolem suchých vánočních stromků, které často zahrnují použití prskavek, je Štědrý večer tradičně jedním z termínů, kdy je hasičů nejvíce často volán do práce.

Štědrovečerní požáry si nevyžádaly žádné oběti, sedm zraněných a škodu za více než 30 milionů korun. Největší ztráty zaznamenala obec Klastrich, kdy došlo k požáru zemědělské haly. A v Praze došlo k sedmi požárům včetně jednoho způsobeného jiskrami od zapalování vánočních stromků, které způsobily škodu za dva miliony korun a ošetření čtyř členů rodiny záchranáři.

narozeniny Česká vánoční pošta odbaví 310 kilogramů dopisů

Vánoční pošta České republiky v Božím Daru letos vyřídila 313 kilogramů dopisů a vrací je odesílatelům se speciálním vánočním razítkem. Většinu dopisů píší malé děti a jsou adresovány Ježíškovi (Ježíškovi) a obsahují jejich přání k letošním Vánocům.

Ekonomika 52 procent Čechů říká, že si dají novoroční předsevzetí

Celkem 52 procent Čechů si dá novoroční předsevzetí pro rok 2023, vyplývá z průzkumu investiční a obchodní platformy eToro mezi téměř 2000 Čechy. Téměř polovina českých novoročních předsevzetí je zaměřena na zdraví, zatímco zhruba 40 procent se týká finančních cílů nebo úspory peněz, což je oproti loňskému roku výrazný nárůst.

„Krize životních nákladů dominuje titulkům a zjevně nutí lidi v nadcházejícím roce více přemýšlet o tom, jak nakládají se svými penězi,“ říká analytik eToro Sam North. „Ačkoli všichni doufáme, že finanční tlak v roce 2023 poleví, je jasné, že příští rok se Češi budou bránit a místo strkání hlavy do písku zlepší způsob hospodaření se svými penězi.“

Sobota 24. prosince 2022

sociální komunikace Pražský primátor podává vánoční polévku městským bezdomovcům

Odcházející pražský primátor Zdeněk Hřib naservíroval v pátek odpoledne na pražském Staroměstském náměstí bezdomovcům, místním a turistům o Vánocích kolem 2000 porcí tradiční české kapří polévky. Každoroční akce v hlavním městě České republiky se kvůli pandemii konala poprvé od roku 2019.

„Nikdo by o Vánocích neměl být hladový nebo osamělý,“ napsal Hoep na sociální síti. „To je poselství tradičního podávání rybí polévky bezdomovcům ve městě i všem zájemcům, kteří v pátek přišli na Staroměstské náměstí za vánoční atmosférou. Povedlo se!“

průchod Úsek dálnice D1 byl uzavřen po nájezdu 38 vozidel

Vánoční provoz způsobil v pátek odpoledne rozsáhlé zácpy na dálnici D1, včetně celkem 38 osobních a dvou nákladních aut v kilometrech 170 až 180 ve směru na Brno. Provoz na dálnici byl na několik hodin zcela zastaven.

Film Nestřižená verze premiérové ​​české vánoční klasiky v Norsku

Klasická česká pohádka z roku 1973 Tři přání pro Popelku (Tři oříšky pro Popelku) se stala oblíbenou vánoční klasikou v řadě evropských zemí; V Norsku byl tak populární, že se dokonce v roce 2021 dočká vlastního remaku. Plná verze původního filmu však byla zpřístupněna až letos.

Zatímco klasický český film vysílá norská televize každý rok, byl obsahově upraven: scéna se smrtí lišky byla tuzemským divákům považována za násilnou a od 70. let byla z filmu vynechána. Letos je však nesestříhaná verze Tří přání pro Popelku k vidění poprvé na DVD Děkujeme distributorovi Platekompaniet.

Armáda Čeští vojáci v zahraničí si užívají tradiční vánoční večeři

Mluvčí české armády Vlastimila Čebrišová novinářům řekla, že více než 700 českých vojáků a vojáků sloužících v současnosti v zahraničí bude mít díky iniciativě české armády možnost oslavit dnes večer tradiční vánoční večeři. V současnosti čeští vojáci slouží v pobaltských státech, na Balkáně, v Egyptě a na Slovensku.

V Egyptě se minulý víkend dostal k českým silám speciální let s vánočním stromkem. Budou moci připravit tradiční českou večeři z místních surovin, rozdávat dárky a telefonovat s rodinou doma. V současnosti slouží největší skupině českých vojáků v zahraničí v misi NATO na Slovensku a oslaví Štědrý večer koledami, rozdáváním dárků a tradiční večeří.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.