Více údajů potřebných k řešení nerovnováhy v péči o rakovinu v Evropě – EURACTIV.com

Čeští odborníci tvrdí, že přístup k léčbě rakoviny v Evropě je často doprovázen nerovnováhou, kterou lze překonat lepším sběrem a aplikací dat. Informuje o tom portál EURACTIV.cz.

Každý rok je v EU diagnostikována rakovina asi 2,6 milionu lidí. Přestože onemocnění postihuje všechny skupiny populace, některé se potýkají se špatným přístupem k diagnostice nebo léčbě ze sociálních, ekonomických a jiných důvodů.

Dostupnost relevantních, srovnatelných a vzájemně propojených dat podle českých odborníků změní hru.

„Pokud nemáme dobře strukturované ukazatele kvality a efektivity péče, může se stát, že pacient dlouho rotuje na počítači a nedostane včasnou léčbu,“ uvedl ředitel Mozartova ústavu Marek Svoboda. Onkologie se sídlem v ČR.

V programu EU Beating Cancer Program je Evropská komise Ursuly von der Leyen jednou z jejích hlavních priorit a snižování nerovností v oblasti zdraví je jednou z jejích hlavních priorit.

Mnoho kroků již bylo učiněno. Například Evropský registr onkologických nerovností již shromažďuje údaje o nerovnováze, včasné detekci, diagnóze a přístupu k léčbě nebo kvalitě života v zemích a regionech EU.

Dále je sledována zátěž pro komunitu a zdravotní systémy v každé zemi.

Evropská komise také navrhla nové nařízení pro vytvoření evropského prostoru zdravotnických údajů, jehož cílem je zpřístupnit a používat zdravotnická data.

Taková opatření čeští experti v květnu vítají V Praze byla uspořádána diskuse u kulatého stolu Česká asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP)

Pokrok je možný, ukazuje český případ

Léčba rakoviny v České republice se za posledních 15 let výrazně zlepšila. Po celé zemi vznikla síť onkologických center a Česká republika se ve statistice úmrtnosti na rakovinu dostala na úroveň Německa nebo Nizozemska.

Česká republika se ale také potýká s nerovnostmi, mezi diagnózami v rámci regionů a dostupnost péče závisí na tom, zda je typ rakoviny běžný nebo vzácný.

READ  Češi volí v prezidentských volbách nástupce Miloše Zemana

Vliv může mít například i ujetá vzdálenost do onkologických center, dosažené vzdělání pacienta, sociální postavení nebo členství v konkrétní pojišťovně.

„Co nám chybí, je pacientský průvodce zdravotním systémem. Souvisí to s implementací zdravotní výchovy a demografie, nejen pacientů,“ uvedla předsedkyně Hlasové skupiny onkologických pacientů Petra Adámková s tím, že její organizace si klade za cíl vypracovat takové komplexní pokyny.

Odborníci vidí velkou příležitost v Českém národním onkologickém programu, který bude představen v červnu 2022. Země musí zavést plán, jak získat přístup k penězům z EU na obnovu po epidemii nové generace.

Dostupnost drog v Evropě je různá

Jednou z nejobtížnějších evropských výzev pro Českou republiku je dostupnost moderních drog.

Podle nedávné analýzy Federace evropských farmaceutických společností a asociací (EFPIA) je tato země spolu s Belgií na 14. místě v Evropské unii v dostupnosti nových léků proti rakovině.

Nejlepší zastoupení vykazuje Německo, následované Itálií a Dánskem. Naopak nejhůře si vedou pobaltské státy a Slovensko.

Fyzická dostupnost léku se však nemusí rovnat jeho skutečné dostupnosti pro konkrétního pacienta, což je ztíženo různými administrativními omezeními.

Léčbou rakoviny také otřásla infekce COVID-19, která mnoha lidem zabránila v tom, aby chodili do nemocnic a absolvovali rutinní screeningové testy.

Náměstek ministra zdravotnictví Jacques Dvořák potvrdil, že screening a prevence rakoviny budou pro českého prezidenta patřit mezi klíčová zdravotnická témata, která začíná 1. července.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *