Více než 40 ruských velvyslanců vyhoštěno z Belgie, Nizozemska, Irska a České republiky Světové zprávy

Belgie v úterý ve společném rozhodnutí uvedla, že vyhostí 21 ruských velvyslanců kvůli podezření ze špionáže uprostřed moskevské invaze na Ukrajinu. Při oznámení oznámení v parlamentu a na Twitteru Wilms uvedl, že tento krok byl koordinován se sousedním Nizozemskem, které uvedlo, že vyhostí 17 ruských diplomatů, uvedla tisková agentura. AFP Nahlášeno.

Irsko také požádalo čtyři ruské velvyslance, aby opustili zemi. Česká republika vyhostila zaměstnance ambasády z ruské ambasády v Praze, uvedlo v úterý ministerstvo zahraničí.

Rozhodnutí přichází poté, co několik západních zemí, včetně Spojených států, vyhostilo ruské diplomaty začátkem března, krátce poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Rusko minulý týden předalo Spojeným státům seznam amerických diplomatů, kteří provedli odvetu.

Wilms uvedl, že jeho země vyhostila 21 diplomatů z ruského velvyslanectví v Bruselu a velvyslanectví v Antverpách, což jim dává dva týdny na odchod.

Irský ministr zahraničí Simon Coweny uvedl, že čtyřem „vyšším úředníkům“ z ruského velvyslanectví v Dublinu bylo řečeno, aby odešli, nikoli „podle standardů mezinárodního diplomatického chování“ – aby se zapojili do kódových operací za účelem špionáže.

Čtěte také | Setkání Putina a Zhelenského možné po mírových rozhovorech v Turecku: Ukrajina

„Společně s našimi spojenci snižujeme přítomnost ruské rozvědky v EU,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Rusko nyní považuje všechny země EU a spojence, včetně Spojených států a Japonska, Británie a Austrálie, za „nepřátele“.

Polsko, soused Evropské unie s Ukrajinou, minulý týden vyhostilo 45 ruských velvyslanců, které údajně špehovalo, a obvinilo Moskvu a Varšavu, že se pustily do „nebezpečné expanze“.

Rusko bylo na Valném shromáždění OSN 2. března téměř izolováno, když většina 141 lidí – celkem 141 – hlasovala pro přijetí neomezené rezoluce vyzývající k ukončení války Moskvy na Ukrajině.

Pouze pět zemí – Rusko, Sýrie, Severní Korea, Bělorusko a Eritrea – hlasovalo proti rezoluci. Dalších 35 lidí, včetně Číny, se zdrželo hlasování.

READ  Třída knedlíků učí, jak se připravují české hody

O dva dny později, 4. března, Rada OSN pro lidská práva odhlasovala zahájení vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině. Pro hlasovalo 32 ze 47 členů rady, zatímco Rusko a Eritrea hlasovaly proti.

Před dvěma týdny Rusko oznámilo své vystoupení z jiného mezinárodního orgánu pro práva, Rady Evropy – krátce předtím, než panevropská organizace se sídlem ve Štrasburku prohlásila, že Rusko vyhostí.

(Se vstupy od agentur)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.